Selle tulemusena ei ole võimalik oma ettepanekute tegijail näha ettepanekute liikumist, ametnike kommentaare nendele – kõike seda, mida hea halduse, osale.ee ja kaasamise hea tava loomisel silmas peeti.
Lõpetuseks, tubakapoliitika rohelisest raamatust puudub üldse mõju analüüs, mille kohta on ju samuti elementaarsed standardid Eesti riigis olemas.
Oleme selle kõige osas seetõttu väga kriitilised, et summeerituna toovad rohelise raamatu ettepanekud kaasa väga suurt materiaalset kahju erinevatele ettevõtjatele, aga meetmed on samas väljakäidud justkui oleks kõik otsustatud ja tehtav. Selline lähenemine ei kõnele avatusest ja läbipaistvusest.
Kurioosne on see, et kui alkoholipoliitika puhul, kus ministeerium räägib ülisuurest sotsiaalsest kahjust, kaasati kõik huvigrupid ning rohelise raamatu lõppversioonis on korrektselt avaldatud ettepanekute tegijad ja nende seisukohad, siis tubaka roheline raamat on anonüümne sanktsioonide kogumik, millel pole hinnalipikut arutatud ega arvutatud.
Soovime neid arvutusi näha ja samuti soovime, et Eesti inimesed saaksid nende ettepanekute osas läbipaistvalt ja avalikult oma arvamust avaldada. Arvestades, et kohati on tegemist mastaapsete põhivabaduste piiramisega, väärivad kaasarääkimisvõimalust kõik need, keda see puudutab.
Lõpetuseks, on täiesti ilmne, et rahvatervise, alaealiste ning mittesuitsetajate huvid vajavad kaitsmist. Aga see huvide kaitse peab siiski aset leidma konkreetses Eesti õigusruumis, siinsete heade tavade ja korraga kooskõlas. Meetmete mõju tuleb avalikult analüüsida ja iga paberil olev abstraktne piirang puudutab ju konkreetseid isikuid – nii inimesi kui ettevõtteid.
Postimehe arvamusportaal küsib eile esitletud riigi alkoholi- ja tubakapoliitika nn rohelistes paberites välja käidud ideede kohta arvamusi erinevatelt avaliku elu tegelastelt ja asjatundjatelt.
Postimees kirjeldas juba eelmisel nädalal mõningaid märkimisväärsemaid neis dokumentides sisalduvaid ideid – suitsunurgad kaotada, riigiasutused täiesti tubakavabaks, suitsud leti alla, pilthoiatused paki peale, avalikel üritustel eraldi suitsualad + poes eraldi alkoholialad või müüjaga alkoletid, alkoholi ostuiga 21. eluaastale, igasse aastasse kaks alkoholivaba päeva.