L, 1.04.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Koolivägivalla vastu aitab uudne Verge meetod

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Koolivägivald. Foto on lavastatud.
Koolivägivald. Foto on lavastatud. Foto: Ants Liigus / Pärnu Postimees

Kaaslasi ja pedagooge ründavate õpilaste ohjeldamiseks ning õpetajatele enesekaitseks loodud Verge meetodi autor, norralane Pal-Erik Ruudi käis seda Eestis tutvustamas, kirjutab Õpetajate Leht.

Loomulikult püüab iga pedagoog keerukat olukorda sõnadega lahendada, kuid välistatud pole seegi, et endast väljas õpilane õpetajat lausa füüsiliselt ründab, olgu siis tegemist afektiseisundis või psüühikahäirega lapsega. Mida sel juhul teha?

Enamasti ei ole Eesti õpetaja valmis siis midagi tegema, sest kusagilt on teadvusse siginenud mõte, et õpilast ei tohi sõrmeotsagagi puudutada, kui seda teed, siis oled vägivaldne, ületad piire ja väärid karistust. Nii on mõnigi kord jäetud näiteks kaklevad poisid teineteisest lahutamata ning jäädud politsei saabumiseni pealtvaatajaks, ehkki selle ajaga vägivald eskaleerub ja mõne inimese elugi võib olla ohus. Mida siis ikkagi teha?

Õpetajat aitab Verge meetod

Nõu oskab anda norralane Pål-Erik Ruud, kes on loonud agressiivse käitumise ohjeldamise meetodi, mida nimetatakse ka Verge meetodiks. Pål-Erik toonitab, et igal õpetajal on lausa kohustus füüsilise vägivalla ohvriks sattunud õpilastele appi minna ning neid ja iseennast kehalise vägivalla eest kaitsta.

Paraku õpetajad ei tea, kuidas seda n-ö professionaalselt teha, hakatakse spontaanselt lapsel kätt väänama, teda sakutama jms. Valu mõjub aga endast väljas lapsele nagu bensiin tulele.

Nüüd on Pål-Erik Ruud tutvustanud agressiivse lapse ohjeldamise professionaalseid meetodeid ka Eestis ja tema kursusel osalenud on öelnud, et just seda kursust on neile ammu vaja olnud. Mitte et agressiivseid lapsi oleks palju, vaid Verge meetod on andnud neile nii vajaliku kindlustunde.

Nüüd teavad nad, kuidas käituda enesevalitsemise kaotanud lapsega. Verge lihtsaid võtteid saab kasutada nii pikk kui ka lühike, nõrk kui tugev inimene, paari päevaga õpib igaüks need ära, kinnitab Pål-Erik Ruud.

Verge meetodi vastu on Norras huvi tundnud peamiselt pedagoogid, erikoolide õpetajad, psühhiaatrilise diagnoosiga lastega töötavad inimesed, rehabilitatsioonikeskuste ja noortevanglate töötajad jt.

Meetod jõuab ka Eestisse

Kliiniline lastepsühholoog Airiin Demir, kes on varem töötanud Norras vägivaldsete noortega, kutsus suvel Pål-Erik Ruudi Eestisse ja nüüd on siingi toimunud esimesed agressiivse käitumise ohjeldamise kursused. Ühtlasi on siin koolitatud esimesi selle ala instruktoreid, kes hakkavad edaspidi Verge meetodit lasteasutuste töötajatele õpetama.

Kas Verge meetodit tuleks õpetada ka õpilastele? Airiin Demir toonitab, et õpilastele tuleb õpetada eelkõige seda, kuidas öelda vägivaldsele kaaslasele stopp ja mitte jääda lihtsalt pealtvaatajaks. Õpilased peavad teadma, et näägutamine stiilis «mis sa jälle teed» ja «jäta järele» pigem ärritab agressiivset last. Õigem on juhtida endast väljas lapse tähelepanu sellele, et tema ohvril on valus, et teine inimene kannatab tema pärast.

Verge meetodit tutvustav raamat on tõlgitud juba eesti keelde ja seda hakatakse jagama meetodi koolitustel osalenutele. Kevadest on Verge kursus kõigile kättesaadav.
 

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles