Sõltumata sellest, kes võidab USA presidendivalimised (intervjuu on tehtud oktoobris – toim), saab Venemaa olema USA valitsuse jaoks probleem. Mitt Romney on öelnud, et Venemaa on USA geopoliitiline vaenlane. Obama ja Venemaa suhted pole samuti head. Putini Venemaa toetab ju näiteks Süüria hirmuvalitsejat Al-Assadit…
Kuidas te hindate meedia olukorda Venemaal?
See pole ühemõtteline. Riigi juhitavad telekanalid on täielikult Kremli käpa all. Põhimõtteliselt on tegu zombi-televisiooniga. Kui paned televiisori mängima, siis on tunne, justkui Nõukogude Liit polekski kunagi kadunud. Tundub, justkui oleks nõukogude televisioonile tehtud lihtsalt mingi ilulõikus.
Uudiste alguses näidatakse alati kümme või viisteist minutit Putinit. Kui Putinil on olnud põnev päev, siis näeme teda jääkaruga maadlemas või kureparve eesotsa lendamas või merepõhjast antiikseid amforaid üles toomas. Kui Putinil on olnud tüütu päev, siis võime teda näha võõrustamas Türkmenistani presidendi riigivisiiti. On mis on, aga esimesed viisteist minutit uudistest on reserveeritud Putinile, sõltumata sellest, mis on tema tegemiste tegelik uudisväärtus.
Loomulikult teatakse televisioonis seda, et kui nad ei tegutse nii nagu oodatakse, siis toimetajad enam palka ei saa. Inimestele, kes elavad väiksemates linnades või maal ja kellel pole internetti, on televisioon ainukene infokanal, ja televisioon on vaid valitsejate käepikendus.
Venemaal on opositsioonilisi ajalehti, nagu Novaja Gazeta ja Kommersant, on ka liberaalne raadiojaam Ehho Moskvõ. Aga kõik nad on mõjult täiesti marginaalsed. Neil on tähendus Moskva ja Peterburi liberaalide foorumina, kus liberaalid vahetavad mõtteid teiste liberaalidega. Neil on parem enesetunne, kui nad saavad üksteisele öelda, kui paha Putin on. Aga kui nad on selle välja öelnud, siis jätkub kõik endistviisi. Valitsuse jaoks on need väljaanded lihtsalt kahjutud ventiilid pahameele väljalaskmiseks.