Räägime seekord puuetega inimestest, eelkõige vanemaealistest. Mina ütleksin vaimse või füüsilise puudega inimese kohta selges eesti keeles «sant» või siis «invaliid», nagu pakub «Võõrsõnastik», isegi «puuekas» sobiks, aga targemad pead on asja ammu selgeks vaielnud ja nii on kohmakas termin seadustesse sisse jooksnud. Tavakeelepruugis tekitab see vahel naljakusi. Näiteks küsib üks sõber teiselt, palju too ka penssi saab. «No kolmsada tuleb ära ja puude eest saan ka natuke lisa,» vastab see. «Puude eest?» imestab küsija. «Mis sa nende puudega teed, ostad või müüd?»
Seadus seletab lahti ka puude olemuse, küll üsna keerulises ametnike keelepruugis. Kokkuvõttes lühidalt: puue on vaimu- või ihuhäda, mis takistab inimese normaalset elu ja osalemist ühiskonnaelus. Oma ulatuse poolest jagatakse need hädad kolmeks: keskmine, raske ja sügav puue. Seadus teab täpselt, mida ühe või teise hädaga inimene suudab ja võib. Näiteks esineb keskmise puudega inimesel aeg-ajalt igapäevase toimetuleku raskusi, ta vajab väljaspool oma elukohta kõrvalist abi vähemalt korra nädalas.
Raske puudega inimesel on igapäevane tegutsemine piiratud, ta vajab järelevalvet igal ööpäeval või isegi ööpäev ringi. Kõige hullem on sügav puue, selle puhul vajab inimene ööpäev läbi pidevat kõrvalabi ja juhendamist, nii et tal peab keegi kogu aeg juures istuma.
Riigi eriline hool seisneb ilmselt selles, et santidele on ette nähtud sotsiaaltoetused, mis esmapilgul tunduvad üsna kopsakad: keskmisele 50, raskele 105 ja sügavale koguni 160 protsenti toetuse kuumäärast. Ohoo, raha kui raba! Aga võta näpust – sotsiaaltoetuse määr on 25,57 eurot kuus.