Vajaduspõhise õppetoetuse peamine eesmärk on toetada majanduslikult raskes olukorras olevaid üliõpilasi, et neil oleks võimalus õppida. Toetust kavandatakse maksta üliõpilastele, kelle keskmine sissetulek perekonnaliikme kohta jääb alla suhtelist vaesuspiiri (280 eurot kuus 2010. aastal). Idee on ju väga hea, kuid vajaduspõhises õppetoetuses võetakse arvesse ainult eelnenud kalendriaasta tuludeklaratsioon.
Maailmamajandus ja elu üldiselt on ebastabiilne ning indiviidi tänane heaolu võib kaduda homse töötuksjäämise, lähedase haigestumise või veel hullem – kaotuse tõttu. Kahjuks pole praegu esitatud vajaduspõhiste õppetoetuste süsteem sellega arvestanud.
Riigikogus menetluses olevas eelnõus on ette nähtud, et vajaduspõhise õppetoetuse maksmine toimub õppeaastale eelnenud kalendriaastal maksustatud tulu alusel kaks korda aastas: septembris ja veebruaris. Antud lähenemine on üsna praktiline - suhtelise vaesuse piiril elav tudeng peab tõestama oma majanduslikku olukorda kaks korda aastas. Küsimus on aga selles, mis juhtub tudengiga, kelle majanduslik olukord muutus teatud põhjusel näiteks õppeaasta keskel?
Sel juhul ei saa üliõpilane taotleda õppetoetust. Eriti on see aktuaalne jaanuarikuisel taotlemisel, kui tuludeklaratsioon on aasta aega vana. Oletagem, et meil on taotlemise hetkel kaks üliõpilast sarnaselt halvas majanduslikus olukorras, kuid üks saab õppetoetust, teine mitte, sest tema majanduslik olukord muutus hiljem. Kas selline vajaduspõhisus on õiglane?
Erandjuhtumite lai spekter
Selleks, et vältida kirjeldatud probleemi, on vaja sisse tuua erandjuhtumi mõiste. Erandjuhtumid ongi olukorrad, kui eelnenud aasta tuludeklaratsioon pole adekvaatne majandusliku seisundi peegeldaja. Teisisõnu, kui tudengil halvenes suvel majanduslik olukord ja nüüd ta kvalifitseeruks toetuse saajaks, siis tema sissetulekut peab vaatama teistmoodi.