Nõnda ring sulguski – määrus on lõplik, seda vaidlustada ei saa kumbki osalispool. Küsimusi jäi kindlasti rohkem kui saadi vastuseid, ent saalomonlik otsus – kirik keset küla, hundid söönud lambad terved – on tehtud. Menetlus lõpetati kuriteokoosseisu puudumise tõttu.
Tuntud tõde seisneb teatavasti selleski, et last ootav naine ei saa kuidagimoodi olla vaid veidi rase. Nõndasamuti ei saa ka kriminaalasjas konkreetne isik olla veidike süüdi ja veidike mitte.
Prokuratuur väidab, et lõpuks jäi sõna sõna vastu. Samas ei peaks olema tähtsuseta see, kui mitu sõna on siin- ja sealpool barjääri. See on eriti oluline, kui püütakse uurida väidetavat rahastamise petuskeemi tervikuna.
Samas viidatakse määruses tunnistajate enamusele ja vähemusele kummalgi poolel barjäärist. Ei usu, et konkreetses kriminaalasjas tõe selgitamisel on enamuse-vähemuse kriteerium määrav. Pole-kuulnud-pole-näinud-tunnistajaid võib ju koguda hulgaliselt, tolku sellest pole. Siiski võttis prokuratuur antud kaasuse lahendamisel endale vapralt lõpliku õigusemõistja rolli.
Järelduseks: arvan, et vaatluse all olev suhteliselt komplitseeritud ja vastuoluline kriminaalasi tulnuks ikkagi süüdistusega saata lõplikuks lahenduseks kohtule kui ainsale õigusemõistjale.
Läbigu asi kõik meie kohtuinstantsid, lisaks Euroopa Inimõiguste Kohus – lõplik lahend ei saanuks jääda halli tsooni, nii või teisiti teaksid kõik – kas süüdi või õigeks. Riigil ei peaks ka õigeksmõistva kohtuotsuse puhul häbi olema.
Igasugused viited mõttetule raharaiskamisele seoses õiglase ja igati legitiimse kohtuotsuse-taotlemisega on siinkohal demagoogilised ja sündsusetud. Võib jääda mulje, et keegi otsekui pelgab kohtulikku lahendit.
Käesolevas arvamusloos ei käsitle ma teadlikult probleemistiku poliitilist ja eetilist aspekti. Nad on teravalt olemas ning ühiskond nendest ei pääse. Tahtsin antud juhul vaadelda kaasust kui õiguslikku õppetundi, mille tagamaad puudutavad meie riigiasutuste süsteemi ning võimude lahususe põhimõtte praktilist tähendust.