Kaitsepolitsei on praeguseks otsustanud, et mõne nädala taguse küberründe üleskutse teinu jääb kriminaalkaristuseta. Kuidas sellesse otsusesse suhtute?
Erafirmadel on siiski endiselt õigus alustada tsiviilasi, võib-olla isegi läheb läbi. Iseküsimus on see, et inimene (Väike-Maarja kandist pärit alaealine – toim.) tuli välja ainult ideega. Põhisüü on ikkagi neil, kes võtsid üleskutsest vedu ja seda mingi üleskutse ajendil, mis tegelikult on lihtsalt sõnad. Kui sa lähed ja röövid poest kassas oleva raha, siis sa ei saa hiljem öelda, et vend käskis.
Kas see ei lähe vastuollu põhimõttega, et ka kuriteole õhutaja peaks saama karistatud?
Mul ei ole siin ühest vastust. Üldjuhul, kui keegi mingi kuriteo toime paneb, siis tuleks vastutusele võtta tegija. Kui nüüd üks inimene ütles Anonymous’i brändi all, et võiks sellise rünnaku teha ja hulk inimesi ründasid, siis see on pigem nende inimeste probleem, kes tõesti läksid õnge ja ründasid.
Praegune küberkuritegevust reguleeriv seadusandlus Eestis on selliste juhtumite ohjamisel ilmselt puudulik.
Seadustes on alati probleemseid kohti. See, kas üleskutset mingi illegaalse teo toimepanemiseks tuleks alati käsitleda kui kuritegu, on praegu ühiskonnas toimuv arutelu ja loodetavasti jõuab see lähiaastatel ka seadustesse. Justiitsministeerium just hiljuti algatas sõnavabaduse-teemalise diskussiooni, ka MTÜ on avaldanud oma muresid sel teemal justiitsministrile.
On ka teistsuguseid olukordi: kus vaenu õhutamine on süstemaatiline, pikaajaline ja õhutaja on autoriteedi positsioonil. Kui tõesti mingi usujuht, kellel on koguduses tuhat inimest, kutsub üles vägivallale, siis see on juba ohtlik olukord. Aga antud juhul see poiss, kes üleskutse toime pani, ei ole ühiskonnas mingi autoriteet, et tal oleks järgijaid.