Iga teadliku ja vastutustundliku kodaniku otsene kohus on käepäraseid vahendeid kasutades reageerida õiguserikkumisele, mille tunnistajaks ta osutub kas siis omal territooriumil või väljaspool. Samas politsei ja turvaala asjatundjad ei väsi kordamast, et tavakodanik ei tohiks vahetult sekkuda kurjategijate tegevusse. Kuigi tundub, et siin on vastuolu, siis tegelikult seda ei ole.
Tavakodaniku esmane kohustus on ikkagi õiguserikkumisest teatamine, mitte olukorra füüsiline lahendamine. Tema esmane «käepärane vahend» ei ole isiklik ihuramm ega kõva ese, millega pätile pähe virutada, vaid mobiiltelefon või muu sidevahend. Tegutsemine ohuolukorras adrenaliini ja hetkeemotsiooni mõjul võib aga lõpetada või rikkuda inimese enda elu.
Paljudes riikides on isegi professionaalsetel turvatöötajatel keelatud siseneda objektile, kus parajasti viibivad kurjategijad. Nad peavad fikseerima olukorra, edastama info ja ootama politseijõudude saabumist, kellel on vastav väljaõpe, vastavad õigused ja vahendid.
Seadus paneb paika hädakaitse piirid olukordadeks, kus keegi ründab otseselt ja füüsiliselt meie elu ja tervist. Sellisel juhul on meil õigus rünnak tõrjuda, kasutades selleks just sellised võtteid ja vahendeid, mis ründaja tagasi löövad, kuid mitte ka rohkem. Vastasel korral on oht ise kuriteosüüdistusega kohtu alla sattuda.
Olukorras, kus rünnatakse mitte otseselt meid, vaid meie vara, peaksime esmalt meeles pidama, et ükski vara ei ole väärt meie elu ja tervist. Me ei tea kunagi, kellega meil kurjategija näol tegemist on, mida ta oskab või mis vahendeid valdab.