Kuidas olete rahul sellega, mil moel edeneb Eestis üleminek avatud elektriturule? Mida oleks riik saanud paremini ära teha?
Meil puudub riigikoguga rääkiv valitsus. Veel enam, meil puudub rahvaga rääkiv riik.
Kuigi majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts püüab süüdlast leida puudulikus kommunikatsioonis, siis tuleb ministril endalt küsida, kuhu kadus teavitus? Aastaid on ministrile esitatud arupärimisi ja küsimusi, et saada selgitust, kuidas mõjutab elektrituru täielik avamine elektrihinda kodutarbijale. Valitsus on selle teemapüstituse tapnud eos, hurjutades küsijaid paanika külvamisega.
Just valitsuse käes hoovad, et vältida hüppelist hinnatõusu ja selgitada rahvale, kuidas avatud turu olukorras valikuid teha. Kuid kõige olulisem on kommunikatsiooni puhul ausus. Kui hind vabaturu tingimustes tõuseb, siis tuleb seda rahvale julgeda ausalt öelda, mitte lubada kodukulude langetamist poole võrra.
Elektrituru avanemine tähendab tavainimestele hinnatõusu ja seda olukorras, kus enamiku inimeste palgad pole aastaid tõusnud. Kas riik peaks leevendama kuidagi hinnatõusu mõju? Kuidas?
Valitsusele tehti korduvalt ettepanekuid arutada elektri hinna komponentide reguleerimist selliselt, et 2013. aastal avatud turult elektri ostmine toimuks tarbijale võimalikult valutult.
Selleks, et hinnatõusu pehmendada on vaja reguleerida elektrihinna ühte komponenti, milleks on maksud - aktsiisimaks, taastuvenergiamaks ja käibemaks. Näiteks on elektri aktsiis neli korda kõrgem kui Euroopas nõutud miinimum. Teisalt kujundab hinda ka on elektrivõrgu tasu, mille reguleerimist saab kujundada samuti valitsus.