Vanas eas enam koduse kasvatusega kaasa antut ei muuda, tõdes alati viks ja viisakas Jüri Ratas, kui talt küsiti nn jumalavallatu suuga kolleegide kohta riigikogus. Jah, ega muuda jah. Aga õnneks pole vajagi, kui su valijadki selliste sõnavõttudega kergemini samastuvad kui üllastest eesmärkidest kõneleva elitaarse poliittraktaadiga.
Seda mõistavad hästi nii Juku-Kalle, Kojamees, Aivar «meie mees» Riisalu, Võsapets jmt tänased Eesti rahva esindusorganitesse valitud tüübid. Kuid asi pole ju ainult suuvärgis, seda teab ilmselt ka Ratas imehästi. Asi on selges eristumistehnikas, kus teatud poliitikud oma isikuomadusi võimendades mängivadki teadlikult neile valijaile, kes «kõva mehe» kaugelt ära tundma peaks ja tema terviseks saunas õlletoobreid tõstaks.
Aeg-ajalt on ka minu poole pöördutud küsimusega, kuidas mõjutavad avalikud ämbrid poliitikute mainet, nende populaarsust ja tagasivalimist. Enamjaolt on pärijateks olnud ajakirjanikud või inimesed tänavalt, kel poliitkuvandi tekkemehhanismidest suurt aimu pole. Kahjuks. Kuigi juba ammu võiks. Nad justkui ootaks juba eos oma küsimusele hukkamõistvat reageeringut kõigi ärplejate ja ülbikute aadressil.
Kuid inimlikel moraalikriteeriumidel ning poliitilistel võistlusmängudel on siiski erinevad tulemuslikkuse mõõdupuud. See, kes avalikult teisi maha lasta lubab, võib teatud olukorras saada suure poolehoiu, samal ajal kui teine, kes kogemata kellegi maha koksabki, saab vaid suure põlguse osaliseks. Ja hulga aastaid vanglaleiba. See paradoks teeb poliitika huvitavaks liivakastiks paljudele tüüpidele, kel vingerpussitamine veres vemmeldab.