Tallinna Tehnikaülikooli doktorandi Marge Reinapi magistritöö (2010) kohaselt läheb alkoholi tarbimine Eesti ühiskonnale aastas maksma 2,2 miljardit krooni rohkem kui aktsiisidena sisse toob. See, et summa on tänaseks arvestuslikult 1,9 miljardit, ei ole eriti jõuline lohutus.
19. mail 2010 võttis Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) Genfis oma 63. assambleel 193 liikmesriigi osalusel ja heakskiidul vastu kauaoodatud globaalse alkoholistrateegia.
Strateegias tunnistati, et alkoholi liigtarvitamine (eriti noorte seas) on terves maailmas oluliseks probleemiks ning kutsuti WHO liikmesriike rakendama poliitilisi meetmeid alkoholi tarvitamisest põhjustatud tervise- ja majanduskahjude vähendamiseks. Dokumendis rõhutatakse alkohoolsete jookide kättesaadavuse, hinna tõstmise ja reklaami piiramisega seotud poliitiliste meetmete efektiivsust.
Euroopa Komisjoni 2009. a korraldatud ökonomeetriline uuring keskendus kahele teemale: alkoholi kättesaadavuse seosele tarbimisega ja tarbimise seosele selle kahjudega ühiskonnas. Uuringu tulemused näitasid veenvalt positiivset seost elanike sissetulekute kasvu ja tarbimise vahel, mis omakorda oleneb alkohoolsete jookide erinevast hinnatasemest. Eestis on elanike sissetulekud kuni majandussurutiseni kasvanud oluliselt kiiremini kui alkoholi hind, mis on kasvatanud tarbimist üle 10 liitri puhast alkoholi aastas täiskasvanud elaniku kohta. Seejuures hindavad küsitlusuuringutes just noored inimesed, et alkohol on odav. Samas sõltub alkoholi tarbimise kogus rahvastiku tasandil sellest tuleneva tervise- ja majanduskahjuga. Eesti on alkoholitarbimise näitajate poolest Euroopas teatavasti tipus ning kahjude osakaal on kasvava trendiga. Nimetatud uuringust tulenes, et 1% tarbimise kasvu suurendab 0,37% kroonilise maksatsirroosi osakaalu, 0,86% surmaga lõppevate liiklusavariide ja 0,61% liiklusvigastuste osakaalu. Alkoholi hind on poliitiliselt üks suurim mõjur vähendamaks rahvastiku tervise- ja majanduskahju. Alkohol ei tohiks muutuda järjest odavamaks seoses inflatsiooni ja sissetulekute kasvuga nagu ta siiani on Eestis jätkuvalt olnud.