Teenusmajanduse Koda palus oma liikmetel välja tuua kolm peamist tegurit, mis takistavad äri arendamist või kasvu. Teadmismahuka teenusäri kitsaskohana tõsteti esile kvalifitseeritud välistööjõu Eestisse toomise keerukust. Selle üheks põhjuseks peetakse liiga madalat sisserände piirarvu. Teine suur probleem on, et Eestis viibimise loa taotlemine on ülimalt bürokraatlik.
Me elame kontrastide ajastul. ETV uudised kajastavad elavalt, kuidas Soomes avati eestlaste lastele eraldi lasteaiarühm. Samas saates räägitakse, et kuna nõudlus on sedavõrd suur, tuleks analoogseid rühmasid teha veel ja veel. Väidetavalt töötab Soomes ligi
40 000 eestlast. Tegelikult on see ju positiivne, et meil on sedavõrd jõukad naabrid, kes ühtlasi meie töökäsi vajavad ning on lahkesti nõus maksma palju kõrgemat töötasu kui kodumaal.
Soome naabrus on Eestile suureks eeliseks, mida paljuski võetakse iseenesestmõistetavana ning halvemal juhul suhtutakse sellesse isegi põlgusega – nemad seal on rikkad, meie siin vaesed. Oluliselt trööstitum oleks, kui Bulgaaria kombel oleks meie «rikkaks» naabriks Kreeka – Euroopa hoolekanderiigi hädade maine kehastus.
Väljaränne, loodetavasti mitte jääv nähtus, on vaid mündi üks külg. Samuti vaatavad meile vastu äärmiselt limiteeritud sisserände kvoodid, kuid seda siiski kolmandaid riike silmas pidades. Iseenesestmõistetavalt saab Euroopa Liidu siseselt vabalt liikuda. Paraku peab tunnistama, et eurotsooni kõige vaesema riigina ei ole Eesti praegu see sihtkoht, mis peibutaks keskkonnaga, kus oma professionaalseid unistusi teostada.