Kui meil on teatud kokkulepitud tingimustel õigus tulla ministeeriumi ukse ette meelt avaldama, blokeerides ja takistades selle normaalset toimimist, siis võiks ka paljude inimeste ühinemine DDoSi (Distributed Denial of Service, meetod korduvate päringute abil veebilehe blokeerimiseks – autori selgitus) abil sama institutsiooni kübervõimekuse halvamiseks aktsepteeritud meetod protesteerimiseks?
Tingimused võiksid sarnaselt olla kokku lepitud, nagu päris meeleavalduse korraldamiseks.
Kas sõnumitoojat tohiks tulistada?
Kui meil oleks igapäevaselt paarsada inimest plakatitega Toompeal praeguse võimu vastu meelt avaldamas, nimetaksime seda poliitiliseks kriisiks ja räägiksime uutest valimistest.
Kui aga paarsada inimest osalevad igapäevaselt kübermeeleavaldusel online-meedia kommentaariumides, siis tundub, et riigis on kõik korras. Elu on aga näidanud, et internetis mobiliseerunud algatused pole vähem võimsad kui tänaval protestijad.
Möödunud nädalal kirgi kütnud video taga olnud Väike-Maarja poiss tegutses vastavalt sellele, millesse ta uskus, arvates, et tal on piisavalt mõttekaaslasi.
Ta püüdis (küll üsna kehva teostuse ja ebaõnnestunud vahenditega) väljendada seda, mis oli tema arvates õige või vale. On väheusutav, et ta karistuse järgnemise võimalikkusest teadlik polnud, kuid millegi pärast usun, et kui ta saaks uuesti valida, siis ütleks ta siiski välja, mis tal südamel oli.
Kahjuks on igal meeleavaldusel ka kannatajad: nii selle adressaat kui ka tihtipeale süütud kõrvalseisjad. ACTA meeleavaldus segas vanalinna kohvikute tööd (samas tõi neile hiljem palju külmetavaid kliente), Greenpeace blokeerib regulaarselt vaalade püüki, Balti kett segas liiklust jne. Eelmisel nädalal olid nendeks kannatajateks paar parteilehekülge ning uudisteportaal Delfi, kellel on õigus nõuda alaealiselt noormehelt kahjutasu.
Kohtu- ja hukkamõistmise käigus tuleks aga meeles pidada, et kui juba alaealisel poisil leidus aega, oskust ja viitsimist, et teha video ja oma riigijuhtide vastu protesteerida, siis võib-olla on praegune poliitiline seis veel hullem, kui me oleme lasknud endal arvata.
Väike-Maarjast pärit noormees ei ole kindlasti üksi. Anonymous on tagasiside rahva seast, millega aasta-aastalt üha rohkem arvestama peame. Sest «ükskord lahvatab vimm...»
Siim Tuisk on Eesti Interneti Kogukonna kõneisik ning vabakonna poliitiline aktivist, kes võitleb võrguneutraalsuse, avaandmete ja digitaalsete õiguste eest, juhtides Avatud Eesti Fondi toetusel samasisulist kodanikualgatust.