Kas või nendest vastuoludest piisab, et öelda, et see mida me täna Eestis, ühelt poolt küll murega, kõik püüame lahendusi leida, on sisuliselt justkui nende suurte tendentside ja vastuolude taustal teatud mõttes vastuvoolu ujumine. Aga meil ei ole muud valikut, kui me peame leidma optimaalsed lahendused, selleks et meid oleks ja me kestaks. Ma eeldan, et optimist on hästi informeeritud pessimist.
Millesse me ise usume? Paljud sõnavõtud, mida ka siin on öeldud, on kahjuks olnud liiga pessimistlikud. Jah, meil on mured ja meil on tõsised olukorrad, mis vajavad lahendusi ja võib-olla ka väga erakorralisi lahendusi. Fakt on see, et ei ole olemas kuldset, ühemõttelist ja ainuvõimalikku vastust kõikidele nendele muredele. Ometigi peame leidma need võtted, mida me oleme suutelised ellu rakendama.
Reformierakonna eestvedamisel sisseseatud vanemahüvitis on andnud peredele kindlustunde. Seda süsteemi on vaja jätkata, arendada. Ma kordan veel kord üle, et kõik sõnavõtud, mis siin puldist seda vanemahüvitist kuidagi halvustavad ja seda kuidagi vähendada püüavad jne, on ainult üks, see on see, mis tähendabki ebakindlust noortele peredele. Miks me peame seda ebakindlust suurendama? Reformierakond seisab kindlalt selle nimel, et vanemahüvitis mitte ainult ei jätku, vaid sellele tuleb ka arendus.
Kõik see, mis puudutab toetust peredele, sealhulgas lasterikastele peredele, vajab loomulikult samuti arendamist, just pärast seda, kui vanemahüvitis lõpeb. Me oleme sellele teele asunud: lapsehoiuteenuste arendamine, pere- ja tööelu võimaluste ühildamine, näiteks riiklikult tunnustatud peresõbraliku ettevõtte tunnistuse sisseseadmine, et lapsevanem teaks, kus tema väärtust hinnatakse ja vajadusi mõistetakse, samuti laste huvihariduse arendamine ja ringiraha kehtestamine näitena, mida me juba varem planeerisime. Ma väga loodan, et meie riigi ja kogu maailma majanduslik paraneb vähemalt ülejärgmisest aastast selles suunas, et me saame neid hakata rakendama.