Kuidas aidata valitsusel ja erakondadel, olgu nad koalitsioonis või opositsioonis, rahvuse edasikestmise nimel tegutseda? Tuleb tekitada hoob, või kui soovite, siis piits, mis ajaks poliitikuid õiges suunas. Leiutada midagi sellist, mis sunniks teid kõikide tegemiste ja ettevõtmiste juures arvestama meie tulevikuga ehk meie lastega.
Ilmselgelt on abi ülimalt vajalik. See nähtub järgmistest arvudest: lastetoetuste suurendamiseks läheb järgmisel aastal 5,3 miljonit eurot, pensionide tõstmiseks aga 104,9 miljonit. Eesti asi, nagu öeldakse, on paigas.
Poliitikud, kuidas teha nii, et need arvud oleks vastupidised ja et te samal ajal jääks poliitikutena ellu? Samal aastal, kui kärpekrokodillid kokku tulid, asutati mittetulundusühing Noor Eesti. Kümmekond tavalist kodanikku, kes hakkasid välja hõikama ideed valimisõiguse andmisest lastele (ja mul on kohutavalt hea meel, et nüüd ma saan seda teha ka riigikogu kõnepuldist).
Ideest lühidalt. Eesti lapsed saavad juba oma sünnihetkel valimisõiguse. Kuni nende täisealisuseni realiseeriks selle nende eest nende vanemad. See näeks valimistepäeval välja nii, et lapsevanem või lapse seaduslik hooldaja laseb valimiskasti sedeli enda eest ja siis ka iga oma lapse eest. Kahelapselisel on kokku kolm häält, kolmelapselisel neli häält, ja nii edasi.
Olles selle asjaga tegelenud viimased kolm aastat, on mul kogunenud kena kogu vastuväidetest sellele ideele. Juriidilisi, poliitilisi, filosoofilisi, maailmavaatelisi. Isegi sugudevahelisi.
Ma arvan, et kriitikutel oleks raske mind üllatada mõne uue aspekti väljatoomisega. Ma ei tahaks praegu kulutada aega ega ruumi kriitikute vaimupagasi lahtipakkimisele ja selle sorteerimisele. Mind huvitab ikkagi ennekõike küsimus vahendi loomisest, mis sunniks poliitikud huvituma lastest.