Ja kui küsidagi, siis tüüpiline teadlase vastus kõlab ilmselt: «Jah, on, aga…», millele järgnevat ei viitsi enam keegi kuulata või lugeda. Ometi on just see «agale» järgnev osa tihtipeale kõige tähtsam. Teema valik polegi oluline – olgu selleks maailmalõpp või midagi muud –, kuid teadlast tasub kuulata. Väikeseid «maailmalõppe» toimub kogu aeg. Iga päev hääbub mõni liik, sureb välja mõni keel ning majanduseski on oma mõõnad, mis mõnikord päris maailmalõpuna tunduvad.
Kui nüüd minna tagasi maailmalõpustsenaariumide juurde, mis tavainimese jaoks on tunduvalt atraktiivsemad kui tihti abstraktsena näiv teadus, siis mis saab juhtuda? Vaatleme mõnd võimalikku stsenaariumi, jättes kõrvale inimkonna võimekuse teha massisuitsiid tuumarelvade abil.
Esiteks gammasähvatus. Gammakiirgus on elektromagnetlaine, seega valguse sugulane, kuid röntgenkiirgusest veel kalgim. Inimkond sai sellise surmastsenaariumi võimalikkusest teada alles 1967. aastal, mil niisugust nähtust esimest korda registreeriti. Otse loomulikult otsisid USA luuresatelliidid toona kosmoses märke hoopis teistsugustest ohtudest ehk siis infot Maa peal tehtavate tuumakatsetuste kohta. Kogemata avastasid nad hoopis ülivõimsad kosmilised gammakiirguse pursked.
Miks või kuidas täpselt need tekivad, ei ole siiani teada, eksisteerivad vaid hüpoteesid. Seni registreeritud pursked on aset leidnud meie jaoks ohutus kauguses – tähtedel, mis on enamasti nii kaugel, et enne sähvatust pole neid näha isegi kõige suuremate teleskoopidega. Võimalik, et kuskilt valgusaastate kauguselt on mõni gammasähvatus juba meie poole teel, aga on ka võimalik, et oleme elama sattunud universumi rahulikku piirkonda. Igal juhul on tegemist ühe maailmalõpuvõimalusega, mis ei hüüa tulles.