Tuleb tunnistada, et kaudselt olidki MRP ning mittetunnustamine seotud, sest kui Nõukogude Liit poleks 1940. aastal olnud Saksamaaga mestis, poleks ka mittetunnustamispoliitikat sellisel kujul suure tõenäosusega kujunenud.
Samal ajal oli MRP ajaloopoliitika põrkuvate huvide tulipunktis. Eesti rahvarinne nõudis Jakovlevi komisjonis esialgu MRP probleemi rahvusvaheliseks muutmist, kuid olid sunnitud taganema. Ukraina ja Valgevene, mis olid MRPst kõige rohkem võitnud, olid teravalt selle ümbertõlgendamise vastu. Ka Leedu, mille iseseisvus rippus näiliselt MRP küljes, ei olnud huvitatud probleemi igakülgsest lahkamisest, sest salaleppe territoriaalsed aspektid oleksid avanud Vilniuse kuuluvuse Pandora laeka. Poola kommunistlik ladvik oli juba aastaid püüdnud Moskvaga arutada ajalooküsimusi, eriti seoses Katõni massimõrvaga, kuid leedukate õnneks nad Vilniust ei puudutanud. Selline nõue oleks olnud vaid vesi NSV Liidu tagurlike jõudude veskile. Neil põhjusil lubaski Savisaar MRP komisjonis, et MRP hukkamõistmine ei ole seotud ühe või teise liiduvabariigi eraldumisega NSV Liidust või piiride nihutamisega.
Tegelikult ei maksnud lubadus punast krossigi. Balti rahvuslikud liikumised tõlgendasid rahvasaadiku kongressi 24. detsembri otsust MRP õigustühiseks tunnistada kui hinnangut, et Balti riikide annekteerimine on ebaseaduslik. Seda vaatamata sellele, et MRP-l ning 1940. aasta annektsioonidel ei olnud otsest seost (võib ju ette kujutada olukorda, kus huvisfääride leppele järgneb seaduslik annektsioon, pealegi ei määratlenud MRP salaprotokoll, mismoodi NSV Liit oma huvi oma sfääris teostab – õigupoolest oli ju Saksa pool isegi häiritud Nõukogude tõlgendusest, mis ilmnes 1940. aasta juunis-augustis). Kuid terava poliitilise võitluse keerises ei huvita detailid kedagi.
Lõppkokkuvõttes oli Balti kett üliedukas, tuues Balti rahvuslike liikumiste diskursuse maailma päevalehtede esikülgedele ning teleuudistesse. Balti kett kinnistas enamiku lääneriikide seisukohta, et Eesti, Läti ja Leedu olid ebaseaduslikult annekteeritud. Tuleb tunnistada, et kaudselt olidki MRP ning mittetunnustamine seotud, sest kui Nõukogude Liit poleks 1940. aastal olnud Saksamaaga mestis, poleks ka mittetunnustamispoliitikat sellisel kujul suure tõenäosusega kujunenud. Seega oli igati õige meenutada, et Stalin – Lääne demokraatia «päästja» ning sõja võitja – oli 1939.-1941. aastatel hoopis Hitleri kuriteokaaslane.