Ülikoolid on põhiseaduse alusel teaduse ja kunsti õpetamisel vabad. Kuidas saab olla vaba, sõltudes selles õpetamises riigi pajukist? Ma oleksin skeptiline ka idee suhtes anda erialade õpetamise finantseerimine üle tulevastele tööandjatele, nagu seda on pakutud. Natuke meenutab see loomaaiaelukate adopteerimist või omaaegset ühismajandite šeflust teadusasutuste ja ettevõtete poolt (loe: teadlaste ja tööliste kohustuslikku sügisest kartulivõttu).
Mind paneb hämmastama ja teeb nukraks, et vaevalt kahekümne aastaga oleme suutnud unustada, kuidas nõukogude administratiiv-bürokraatlik majandusmudel viis ühiskonna laostumiseni ja arengutupikusse. Meditsiini, transporti ja haridust peetakse jälle avalikuks teenuseks, mida peavad osutama kui mitte avalik võim ise, siis vähemalt selle absoluutse kontrolli all olevad institutsioonid. Ja muidugi tasuta. Seda religioosset usku ei suuda kõigutada ka kõikvõimalikud korruptiivsed ja korralduslikud jamad, mis seda tasuta majandamist saadavad. Isegi Tallinna linna tasuta puude ja kartulite jagamist valimiste eel võttis hulk inimesi täiesti tõsiselt.
Omaaegne peaminister Andrus Ansip tavatses öelda, et tasuta asjad on enamasti kasutud. See ajas muidugi harja punaseks neil, kellele kõige ja kõigi lausaline toetamine ongi maailmavaade. Aga ka neil, kes tahavad hüpata mäest alla kihutavale kelgule, kuna kelgul valitseb reibas ja lõbus meeleolu. Kui aga kelguga vastu saunaseina põrutada või kui mäe otsast saadud kineetiline energia lõpuks otsa saab ja kelku tuleb taas mäkke hakata vedama, selgub, et enam nii lõbus ei olegi.
Huvitav, miks ei lähe seda tasuta hüvede jagamise teed maailmas kõige rikkamad ja õnnelikumad norralased, taanlased ja islandlased. Austraallastest ja uusmeremaalastest rääkimata.