Keset Roosiaeda pritsis purskkaev, mille lähedalt mööda kõndides võis tunda suve viimaseid piisku. Purskas ja purskas, kuni enam ei pursanud.
Kohtasin paljusid tuttavaid, vestlesime mitmel teemal, vältides mingi viimasel ajal siginenud sõnatu kokkuleppe toel poliitikat ja puudutades selle asemel televisiooni tulevikku ja lapsepõlve võimalusi Rakveres. Laiast söögivalikust eelistasin ajastule omaselt taimetoite, hiljem hellitasin end mitme kohupiimataskuga, mille pehme sisu pani korraks unustama maailma ebamäärasuse. Pärast aga lugesin Roosiaia kokkuvõtteid, kus peale meie hea välimuse kiideti kõlanud põhimõtet: erimeelsused on iseseisva riigi osa.
Ent kõikemõistvus ja erimeelsuste aktsepteerimine on kaks eri asja. Ühise nimetaja puudumine on tõepoolest demokraatliku ühiskonna vältimatu koostisosa, enamgi veel: ühise nimetaja puudumisest ongi võimalik ära tunda demokraatiat. Demokraatia ei tähenda ainult vabadust, see tähendab ka konflikti, igikestvat ja lahendamatut arvamuste, väärtuste ning maailmavaadete kokkupõrget.
Üheski demokraatias ei ole kunagi olnud ega hakkagi kunagi olema seisukohti, millele kõik alla kirjutaksid, sündmusi, kus kõik tahaksid osaleda, või ajalugu, mida kõik näeksid ühtmoodi. Demokraatia on pidev arvamuste kõrvutamine, väidete esitamine, lakkamatu kriitika. See ei tähenda, et miski, mida võiks nimetada harmooniliseks kooseluks, oleks võimatu. Vastupidi, erinevuste üheaegne olemasolu ongi säärase kooselu tuum.
Me peaksime teineteist vähem kritiseerima, ütles Roosiaias üks kõnelejatest, keda jälgisin üle tasase veega pargibasseini, mille purskkaevud olid kõnede ajaks hääletuks keeratud, et kõigil oleks võimalik kõneleda ja olla kuuldav. Nii räägitakse Eestis üha sagedamini.