Vaktsineerimine on ka äri
Riikliku immuniseerimisprogrammi alusdokumendi autorid kirjutavad, et vaktsineerimise kohustuslikuks tegemine mõjub ühiskondlikele hoiakutele negatiivselt ning vähendab nii arstide kui ka ühiskonna teadlikkust vaktsiinide kohta.
Samas oleme praegu olukorras, kus hoolimata vaktsineerimise vabatahtlikkusest on inimeste usaldus vaktsiinide vastu pigem langenud. Osaliselt on selles kahtlemata süüdi vaktsiinide endi tõhusus, mis nakkushaigused nii haruldaseks muutnud on, et noorema põlvkonna lapsevanemad neid enam karta ei oska.
Lisaks muudab vaktsiinialased diskussioonid keerukamaks asjaolu, et vaktsineerimine ei ole ainult tervisekaitse ja teadus – see on ka suur äri. Kuna farmaatsiasektori moraalne maine on rahvusvaheliselt madal, on hirm, et korporatiivsed mõjud ulatuvad riiklike regulatsioonide väljatöötajateni mõistetav, ehkki seda peetakse vandenõuteooriaks.
Samas on aga tõestatud, et ärihuvid mõjutavad mitte ainult seaduste väljatöötamist, vaid kõigutavad mõnikord ka teadusuuringute objektiivsust. Ameerika Ühendriikides, kus rahal on eriti suur võim, on vaktsineerimiskavva kuuluvate süstide arv suurem kui meil.
Näiteks saavad lapsed enne kooliminekut kaks doosi mumpsi-, leetrite ja punetiste vastast liitvaktsiini (MMR vaktsiin) võrreldes Eesti ühega (teise doosi saavad Eesti lapsed 13-aastaselt), ning tuulerõugevaktsiin kuulub samuti riiklikku kavva.
Kuidas siis on, kas eestlased süstivad liiga vähe (tuulerõuged võivad osutuda väga ohtlikeks ja põhjustavad lastele suuri ebamugavusi) või ameeriklased liiga palju (sest vaktsiiniärikad on seadusandjaid sellise kava vajalikkuses veennud)?
Sisuline dialoog peab säilima nii sõnades kui ka tegudes