Võtke aeg maha ja analüüsige, kui palju teie arusaamadest, veendumustest ja eelarvamustest põhineb läbimõtlemata, kiiresti ülesehitatud mustritel, ning kui paljudes olukordades olete oma esmase kiirotsuse tähelepanelikuma vaatluse alla võtnud, andmeid juurde kogunud ning ratsionaalset seletust otsinud. Kõigil inimestel on olemas võime mõlemat tüüpi mõtlemiseks. Kumba elus rohkem rakendada otsustatakse, on puhtalt iga inimese enda valik.
Mõistust treenida!
Aju kalduvust ehitada väärmustreid märkame selgelt unenägude puhul, kus aju juhuslikke eelmisel päeval kogutud või kaugemate mälestuste hulgast juhuslikult esile kerkinud infokilde meeleheitlikult looks ehitada üritab, ja nii näemegi unes, kuidas päeval söödud pirukas ajab meid taga lapsepõlvesõbra autoga. Üles ärgates saame aru, et see muster oli ekslik. Järgmine samm oleks samamoodi ära tunda ka ärkvel olles loodud ebaratsionaalseid mustreid.
Võib ju arvata, et ebaratsionaalsel mõtlemisel ei tohiks olla inimese elule kuigi suurt negatiivset mõju, kui nii paljud inimesed tulevad kenasti toime ilma süsteem 2 regulaarse rakendamiseta. Intuitsioon töötab paljudes olukordades ju küllalt rahuldavalt, tekitades kiusatuse selle peale alati lootma jääda.
On aga kriitilisi hetki, kus läbimõtlematutel otsustel või väärmustritel võib tulevikule olla väga suur mõju, olgu selleks siis finantstehingud, ühiskonda lõhkuvad eelarvamused või valik enda ravimine jätta posijate õlule. Kui oma mõistust pidevalt ratsionaalsuse suunas treenida, on ka sellistes olukordades vale kiirotsuse langetamise tõenäosus märksa väiksem.
Tuul Sepp on Tartu Ülikooli teadlane, kelle peamised uurimisvaldkonnad on loomaökoloogia ja evolutsioonibioloogia. Oma arvukate populaarteaduslike artiklite eest on ta pälvinud ajakirja Eesti Loodus kõige viljakama autori tiitli, Eesti teaduse populariseerimise auhinna ning kultuuriajalehe Sirp laureaadi tiitli. Peale maineka Marie Skłodowska Curie individuaalgrandi pälvimist 2016. aastal täiendab ta ennast järeldoktorantuuris Ameerika Ühendriikides Arizona osariigi ülikoolis.