Mina ei tea, kas kooseluseaduse väljapakkujad tahtsid teadlikult ühiskonda lõhestada, EKRE edule kaasa aidata või ei näinud nad tekkivaid reaktsioone ette. Soovmõtlemist näitab tõik, et algul kõneldi tuhandetest erisoolistest paaridest, kes pidid hakkama kohe-kohe oma senist vaba kooselu lepinguks vormistama. Kindlasti pole Eesti ka esimene riik, kus selle teema debatt läks liiga tuliseks.
Konservatiivid ei pea võimaluse korral sõdu, ammugi mitte nn kultuurisõdu. Konservatiivide kohus on pakkuda mõistlikke lahendusi.
Valisin need teemad, sest nad olid möödunud aastal kõige aktuaalsemad, kõige vastuolulisemad ja kõige näitlikumad. Aga näiteid on rohkem. Konservatiivseid küsimusi võib püstitada kasvõi Rail Balticu puhul: mitut trassi suudame hallata ja kas me oma rahaga ka nii ümber käiksime, nagu loodame Brüsseli raha kasutada?
Vabaerakond on ideoloogiadebatis seni olnud tagasihoidlik, võtan omaks. Pigem oleme vastustanud kartellierakondi poliitilise spektri kogu ulatuses. Oleme ka talunud näiteks Reformierakonna süüdistusi sellest, et idee katta maksuvaba miinimumi tõus üksiksiku tulumaksu määra tõusuga on vasakpoolne, sest maksu määr ju tõuseb. Kui sellist lihtsustamist nimetatakse maailmavaateks, siis võin mina end nimetada Taani printsiks.
Erakondade tegelik ideoloogiakriis on tõsiasi. Just nüüd, kui opositsioon on senisest selgelt parempoolsem, on õige aeg sellest kõnelda. Vähemalt Vabaerakond kavatseb oma mõõdukat konservatiivsust senisest selgemini esile tuua.
Ja lõpuks. Kümme-viisteist aastat tagasi Eestist üle käinud soov keelustada valimisliidud oli vasakäärmusliku ülereguleerimise katse, mida toetas ka osa toonaseid paremerakondi. Kui tahame vabadust ja omaalgatust kaitsta, siis tuleb kõigepealt kaitsta vabade valimisliitude õigusi.