Viimase aja Poska-jutud võib liigitada nn ajaloopoliitika kilda. Reaalselt elanud isiku loost voolitakse loosunglikke kõlksukesi, mille eesmärk on toetada konkreetse tänapäevase poliitiku mainet ja sõnumit.
Millist sõnumit? Enne vastamist olgu öeldud: muidugi, Jaan Poskal oligi oluline koht Eesti iseseisvuse eelloos ja Tartu rahuläbirääkimistel juhtis ta Eesti delegatsiooni oskuslikult ja tulemuslikult. Loosungites on temast aga järsku saanud muinasjutuline tegelane, kes justkui ihuüksinda ja vaid läbirääkimiste vahenditega võitles Eestile välja iseseisvuse. Igal pool mujal märatsenud punased taltusid Eestis järsku targa sõna ees?
Ja juba see müüt levibki täiesti ootamatutesse paikadesse. 23. veebruaril kõlas Tartus targa inimese muidu toredas kõnes selline lause: «Me ei tohi unustada, et Eesti on kaks korda vabaks saanud tänu oskuslikele, haritud ja tarkadele läbirääkijatele ja mitte edukale sõjategevusele.» Oot-oot! Vabadussõda ei olnudki? Oli ikka, ja on absoluutselt selge, et ilma väga edukate relvadeta poleks olnud ka mitte mingisuguseid läbirääkimisi. See väike rahvas lõi punased oma maalt välja, võitis suvel 1919 Landeswehri, sügisel kaitses Viru rindel oma maad 160 000 pealetungiva punaväelase vastu ja alles siis tuli vaherahu. Kusjuures ka vaherahu läbirääkimiste ajal oli kasu kindralmajor Jaan Sootsi sõjakavalustest.
Mistahes oma heade kavatsuste toetuseks ei tasu praegu luua muljet, justkui ei vajaks me enam vana head jõudu või et Eesti kaitsekulud oleks kuidagi ülemääraselt suured või et meile justkui polegi liitlasi nii väga vaja. On ikka küll! Mingisugune udutamine mõne inimese väidetavatest oskustest Kremli omadega läbirääkimisi pidada ei asenda seda.