Poola värske presidendi kiirustades küllakutsumine Eesti ametivenna poolt heidab varju meie Euroopa väärtustele ja rõhutab meie välispoliitika süvenevat afektipõhisust. Kahe riigi presidendid ei kiirusta kokku konstruktiivsest ühishuvist, vaid piibellike maailmalõppu kuulutavate hobusemeestena.
Asjaolus, et konservatiiv-katoliiklasest Andrzej Duda, kes seisab vastu samasooliste abieludele ning abortidele ja tahab vangi panna kunstiviljastamisega tegelevad arstid, kutsuti oma esimesele välisvisiidile Eestisse, võiks näha lahingut "kultuurisõjas" tolerantsi vastu. Toomas Hendrik Ilves väljendab siiski vähemalt oma kõnedes risti vastupidist seisukohta. Võibolla seletab kutse Poola riigipea suhteline ligipääsetavus võrreldes Põhjala juhtidega. Pearolli mängib tolerantse Eesti ja eriti tema naiste suunas tehtava ebasoliidse žesti taga ilmselt siiski sügavam kalkulatsioon: põhimõte, et allianss pühendab abinõu.
Alliansiotsimine Poolaga - mis Duda valitsemise all tahab muu seas saada "Baltikumi julgeolekutagajaks" - on aga impulsiivne, läbi mõtlemata ja Eesti pärishuve kahjustav. Impulsiivsusega on kontrastiks avaliku arutelu puudumine - ometi on orientatsiooni küsimus julgeolekutuge vajava Eesti jaoks määrav ning arutelu see moodus, millega vabas ühiskonnas tähtsaid otsuseid kaalutakse.
Rabe Poolale orienteerumine tõstatab ridamisi küsimärke. Tsementeerimaks üht suhet, tõrjume teist: Balti ühtsust. Poola üks naabreid on Leedu, kellele end pehmelt öeldes intensiivselt rahvuslasena määratlev Duda saadab Tallinna tulekuga signaali. Signaali sisu mõistame kui kujutleme, et Ilves oleks oma esimese visiidi teinud Soome või Läti asemel Poola.
Edasi, Duda on öelnud, et tahab "korrigeerida" Poola välispoliitikat. "Korrektsioon" näeks ette Poola liidrirolli piirkondlikus alliansis Venemaa ohjeldamiseks. Poola riskivalmidus on juba tekitanud pingeid Varssavi ja Berliini vahel. Nüüd on Eesti osa pingest. Pinged on tekkinud ka Brüsseliga, seda osaliselt isiklikul pinnal Duda ja ELi ülemkogu presidendi, samuti poolakast Donald Tuski vahel. Eesti on seni Tuski häälekalt toetanud, nüüd aga saadab vastupidise signaali.