Islamiliikumise puhul on tegemist juba kolmanda ettemurdmisega, nende kaks eelmist üritust 7. ja 14. sajandil olid võidukad, tõid triumfitunnet nende valitsejatele ning häda ja viletsust vallutatud maadele. Ühe kalifaadi pealinn Córdoba oli eelmisel aastatuhandevahetusel maailma suurim linn, võimas kultuuri-, kaubandus- ja käsitöökeskus.
Varem ja hiljem paiknesid maailma suurimad linnad peamiselt Hiinas, see riik oli oma varasemal pikal-pikal juhtpositsioonil võrdlemisi isolatsionistlik, kuid uuel, tänapäeva globaliseerunud majanduse ajastul, see vaevalt et õnnestub. Vähemalt esialgu kindlasti mitte, ehk alles siis, kui kõik otsad on enda käes.
Tänased islamidžihadistid pole varjanudki kalifaadi taastamise plaane. Seegi kalifaat tahab laieneda nelja ilmakaarde nagu eelkäijad. Euroopat püütakse allutada infiltreerumise ja emigreerumise teel. Venemaa islamiseerub Venemaa moslemite kõrge iibe abil, mis edaspidi ilmselt ei kulge enam suhteliselt rahulikult.
Kahe tuumariigi, India ja Pakistani vastasseisust hoovab homsete sõdade märk, nagu ka hanide (suurhiinlaste) ning uiguuride ja huide (Hiina teiste moslemite) kokkupõrgetes Xinjiangi-Uiguuri autonoomses piirkonnas.
Niisiis, maailma juhtriiki ei pane paika teaduse ja tehnoloogia tase ega võimas armee, mõlemad toimivad maailmaajaloo perspektiivis suhteliselt lühikest aega ning neil on siis teisejärguline roll. Otsustavad hoopis Gumiljovi toodud passionaarsusfaasid, mille vastu ei saa ei perfektse armee ega ka kõige moodsama relvastusega.
Niisiis, kumb? Kas Hiina või tuleviku-kalifaat? Selle otsustavad sõjad. Kunas saabub lõplik lahendus? Seda ei riski ma ennustada, igatahes mitte täna-homme. Võib-olla kümne aasta pärast, võib-olla läheb aega pikemalt.
Meile, eestlastele, oleks muidugi kõige parem, kui maailmas poleks üldse sõjalisi konflikte. Nagu ka paljudele teistele rahvastele. Ent kuna sellist aega, paistab, ei tulegi, siis mida kaugemal meist verd valatakse, seda etem meile.