Kõnekas on «eestlase» asendumine «eestimaalasega», aga juhiks veel kord tähelepanu järgmisele, veelgi sümptomaatilisemale aspektile. Tsiteerin: «Me usume, et Eestil ei ole vaja «suurt narratiivi». Ainus narratiiv, mida me vajame, mida Eesti vajab, on saatus me eneste kätes ehk lootus paremale homsele, mida igaühel on ise võimalik ehitada.»
See on igati kena sõnastus. Paradoks on aga esiteks selles, et see «lootus paremale homsele» on ühe suurima narratiivi – progressimüüdi – lühim sõnastus. Teiseks, see usutunnistus on demokraatlikust valitsemisviisist lahutamatu. Kolmandaks, see on lootusetult aegunud. Selgitan täpsemalt.
Tarmo Jüristo võtab oma kommentaari Rõivase kõnele kokku: «Mina ei taha loota, et mu lapsed kasvavad turvalises keskkonnas ja et mu tervise eest kantakse hoolt, ma ei taha loota, et mu töö on vajalik ning et mu vanaduspõlv on väärikas. Need on asjad, milles ma tahan – kui nüüd hetkeks Reformierakonna enda varasemat retoorikat kasutada – kindel olla.» (Sirp, 27.03.2014). Jälle väga kena sõnastus ja psühholoogiliselt kahtlemata adekvaatne.
Kui aga pöörduda kõige autoriteetsemate tulevikukirjeldajate poole, nende poole, kes kasutavad kõige paremaid ja rangemaid meetodeid, mis inimene on suutnud välja töötada (kvantifitseeritud matemaatilisi ekstrapolatsioone, loodusteaduslikke mudeleid jne), siis leiab kindluseotsija õige sünge galerii, mustade tulevikustsenaariumite viiskümmend musta varjundit. Helgemad neist kinnitavad pelgalt pensionisüsteemi, heaoluriigi, rahvuse, tarbimisühiskonna jms lõppu, mastaapsemad ennustavad kadu klimaatilisele stabiilsusele, tööstustsivilisatsioonile, inimese ökonišile jms.