Ühtlustamistendents ei ole tugevus, vaid nõrkus. See meenutab suurkorporatsioonide tegutsemist: kaotada väikesed omanäolised paigad, sest mugavam on toimetada suurte ühtmoodi töötavate superkontsernidega.
Asjad maailmas teatavasti muutuvad. Kord on moes üks asi, järgmisel hetkel on kõigil äsjasest hitist piinlik rääkidagi. Ühel hetkel võib olukord muutuda selliseks, et suurtest muuseumidest väsinud inimesed hakkavad otsima just väikseid, intiimseid ja omanäolisi muuseume. (Giidid räägivad sellest juba mõnda aega, lihtsalt väikesesse muuseumisse on suurte gruppidega raske tulla.)
Kas siis tuleks suured ja äärmiselt kulukad objektid sulgeda, sest nad «ei tasu ära»? Rentida spordisaalideks? Kas kultuuripoliitika saab lähtuda moetuultest? Ma arvan, et mitte. Seetõttu tuleks praeguste reformide käigus väga hoolikalt jälgida ka seda, et ei tehtaks liiga väikestele muuseumidele, sest need ei sobi «generaalplaaniga». Ning loobuda mõtlemisest, et muuseumi väärtus kajastub ennekõike arvudes, olgu selleks külastajad või omatulu. Seda enam, et lõputult ei saa need arvud niikuinii kasvada. Ühel hetkel on piir ees ning muuseumimull lõhkeb samasuguse pauguga nagu hiljuti kinnisvaramull.
Arvude järel jooksmine ähvardab ka suure kaadrivoolavusega. Palgad muuseumides ei ole teadagi eriti suured. Viletsa palga (üldiselt väiksem kui õpetajatel) eest nõutakse, et inimesed pingutaksid kogu oma energiaga aina paremate näitajate nimel. (Vahemärkus: paremate tulemuste saavutamiseks ollakse kindlasti valmis pingutama – kui parema tulemuse all silmas pidada tulemuslikku uurimistööd, selle pinnal tehtud head näitust, külastajatele meeldinud programmi või pakutud emotsiooni. See annab suuremale osale muuseumitöötajatest praegugi suurima rõõmu oma tööst.)
Kui aga tulemus tähendab ainult seda, mis kajastub konkreetse arvuna ja sellele arvurallile lõppu ei tule, põlevad inimesed lihtsalt läbi. Muuseumidesse kvaliteetset ja pädevat tööjõudu leida ei ole kerge ning muuseumitöö sisu ja spetsiifika selgekssaamine võtab samuti tükk aega. Suur kaadrivoolavus tähendab seega muuseumi sisulise poole nõrgemaks muutumist.
Minu sõnum? Kultuuris (mitte segamini ajada massikultuuriga) tuleks rõhuda kvaliteedile, mitte kvantiteedile. Muuseumi kui asutust tuleks võtta kui asja iseeneses. Kui püsiväärtust, mille olemus ei vaja õigustamist ja mis ei peaks oma tegevuses eeskuju võtma osturallidest.