Pean nostalgiliselt nentima, et erinevalt näiteks «Äparduse rõõmust» on värske raamatu tekstid pikemad, tõsisemad, soliidsemad, teaduslikumad. Ei saa enam lugeda, jalg üle põlve ja pidev muhelus näos. Õnneks aga on raamatu vormi tagant või täpsemalt vormi tõttu autor endiselt üsna selgesti äratuntav. Kui kasutada Mikita enese sõnu, siis on selle raamatu vorm nagu siia-sinna sööstev parv kärmeid pisikesi linde (7). *** See tähendab muuhulgas ka seda, et mitmed raamatu teemad ja motiivid (perifeeria olulisus) korduvad ja ilmuvad lugeja ette mõnevõrra muudetud nurkade alt üha uuesti.
Arvestades autori parallaksivaimustust ei saa sellise meetodi kasutamist aga talle ilmselt ette heita. Puhas kavatsetus, ütleks selle kohta kriminaalõiguslane. Loodan, et linnuparvelist vormi kasutav autor ei pahanda, kui ka tema raamatu retsensioon püüab kohaneda raamatu enese vormiga ja on samuti mõneti linnuparve matkiv.
Raamatu mänguline ja mõneti spiraali meenutav (teatud alateemade juurde korduvalt tagasipöörduv) vorm ei takista mu meelest Mikitat põrmugi oma jutuga olulist puudutamast. Ehk ongi õige, et tegelikult just mänguliselt ja esmapilgul vaid perifeeriast rääkides muutuvad nähtavaks olemuslikult suur(ed) küsimus(ed) ja meie argine olulisus-tõsidus ning väidetavad tuumikmured (majanduskasv, eurostabiilsus, Rail Baltic jne) hakkavad õnneks vaikselt ja vabatahtlikult tagaplaanile taanduma.
Milliseid lauseid siis konkreetsemalt võib kõnealusest raamatust leida? No näiteks selliseid. «Usutavasti teevad meie lapselapsed kõrvitsaga rääkimises juba märkimisväärseid edusamme.» (33) «Teatud mõttes on mets ainus tõeline Eesti Rahva Muuseum – püha kiri, milles on kõik sees.» (35) «Iga korraliku eestlase sauna taga seisab väike ajamasin, millega ta nädalalõpul paleoliitikumis väikese tiiru sooritab.» (48) «Jalgratas pole mitte niivõrd liikumisvahend, kuivõrd tunnetuslik riistapuu. Minu arvates on paljud eestlased sündinud n-ö Ereljukase-ajuga.» (50) «Üks väike õnnestav törts karjasepasunast (universum on trompeti kujuga!) on vahest kõik, millest koosneb õnneliku inimese elu.» (75) «Eesti ajaloo pöördepunkt asub tinglikult Sillamäe kaevanduse sissepääsu juures. Sinna võiks rajada niisuguse kaunilt sümboolse pöördvärava, millele oleks maalitud näiteks väike tuumalõhkepea kolme kuldse leopardiga.» (80) «Õige eestlase tunneb ikka ära sellest, et tema särgi rinnaesisele on maalitud Gucci ja Versace, kuid pahkluu külge on aheldatud väike karuäke.» (159)