Küsija suu peale lüüakse riigisaladusega
Mõtlesin lõpetada küsimustega, millele tahaks riigijuhtidelt vastuseid saada, aga siis tuli meelde, et enamik küsimusi on juba vastatud sõnadega «see on riigisaladus».
Näiteks, kui sai küsitud, kas Eesti riik edastab suurtes kogustes ja automaatselt oma kodanike kohta käivat infot riigivälistele organitele, siis tuli vastus, et julgeolekuasutuste rahvusvaheline koostöö on riigisaladus. Kurioosumina ei puudutanud küsimus üldse julgeolekuasutusi, vaid lihtsalt riiki või tema asutusi. Eks tuleb siit järeldada, et teised asutused seda ei tee, aga kapo või teabeamet siiski teeb.
Samuti sai osutatud, et telefonikõnede pealtkuulamine on seaduses väga täpselt reglementeeritud ja sai küsitud, et kuidas siis on lood Skype’iga. Jällegi, riigisaladus. Ma saan aru, et vahendid, millega midagi pealt kuulatakse, on õigustatult riigisaladus, aga kindlasti ei tohiks riigisaladuseks olla fakt, kas pealt kuulatakse või mitte. Tegu on ikkagi konkreetse põhiseadusliku õiguse piiramisega – õigusega sõnumi saladusele. Samamoodi nagu teame, et kapo ametnik võib relva kasutada (piirates inimese põhiseaduslikku õigust elule) ja täiesti avalikult on seaduses kirjas, millistel alustel ja mismoodi seda teha võib, aga andmed kapo relvastuse kohta on õigustatult salajased.
Skype’i sünnipaigaks olevas linnas elamisel on omad eelised. Jutud liiguvad ja kõrvu suunates saab osalise pildi kokku küll. Minu praegune arusaam kiivalt varjatud Skype’i sisust annab alust arvata, et suvalise Skype’i kasutaja tekstivestluse pealtkuulamiseks piisab, kui keegi on aastate jooksul kontorist mälupulga peal ära vedanud Skype’i lähtekoodi ning krüptograafilise juursertifikaadi. Hääl- või videokõne üle Skype’i on tõenäoliselt märksa raskemini pealtkuulatav, aga ka mitte lootusetu. Kuu aega pärast avalikult Skype’i ostmise kinnitamist sai Microsoft patendi numbriga 20110153809, kus väidab end olevat leiutanud uudse süsteemi internetikõnede pealtkuulamiseks, mainides sealjuures konkreetselt, et süsteem hõlmab ka Skype’i. Aasta hiljem tuli uudis, et Microsoft on Skype’i taristu ümber ehitanud: kõik kõned liiguvad nüüd läbi Microsofti serverite.
Mine tea, võib-olla läbivad ka Bluffdale’i-nimelise linnakese.