Selle aja peale on raamat tegelikult juba mitu kuud teel olnud. Ja paberitootjatest me veel ei rääkinudki. Metsalangetajatest, metsaistutajatest, seemnekorjajatest, mullaharijatest. Nii et kui kõrgemad instantsid otsustavad lõpetada eestikeelse paberraamatu toetamise, jääb selle tagajärjel tööta sadu, kui mitte tuhandeid inimesi.
Või võtame teatri – Eesti on teatririik. Tuhanded inimesed käivad iga päev etendusi vaatamas, olgu kodu-, olgu välismaiseid. Kust tuleb teatritekst? Kirjanikud annavad tööd õmblejatele, lavaehitajatele, lavastajatele, lavakunstnikele, näitlejatele, kangakudujatele, lillemüüjatele. Kust tulevad filmid? Suur hulk neistki põhineb – kir-jan-du-sel. Ja üldse – miks ei võiks teatritükid esietendusel üles võtta ja siis Youtube’i üles riputada? Milleks neid kümneid, sadu kordi uuesti etendada? Iga viimane kui inimene saaks sobival ajahetkel taskust oma e-seadme urgitseda ja – voilà! – etendust vaadata just seal, kus süda lustib, ja just nii kaua, kui hing ihaldab.
Mis edasi? Järgmine romaan on mind jälitanud enam kui aasta. Struktuur on paigas, esimesed peatükid ka, nüüd pole muud kui tööle. Eks ole. Ainult üks väike aga on selle juures. Enam hästi ei jaksa. Ei jaksa töötada täiskohaga ja kirjutada täiskohaga. Sest muidu ei ole mõtet kirjutada. Kellele on vaja järjekordset poolfabrikaati. Kui kaua järgmise raamatu kirjutamine võtab? Seda ei anna Exceli tabeliga prognoosida, aga aasta vähemalt. Pigem rohkem.
Veel hullem on, et mitte ainult järgmine, vaid ka kolmas ja neljas romaan on mu sees kuju võtnud. Kõik need tahavad aega ja mitte midagi muud kui aega. Hakkasin mõttes koostama kuulutust. «Otsin aastaks nägusat rikast meest. Norskaja ei sobi.» Ei, liiga nõudlik ei saa olla, võtame nägusa maha. Aasta ka. Äkki läheb ikka kauem. «Otsin rikast meest. Norskaja ei sobi. Olen vähenõudlik ja sõbralik. Ei tee süüa, ei korista. Pesu pesen, ei triigi. Ei vaata võõraid naisi/mehi. Valdan võõrkeeli, nii et võib olla ka välismaalane.» Samas. Kui on eraldi magamistoad, ei ole norskamisest midagi. Siis pole ka vahet, mis soost inimene on. «Otsin rikast meest/naist. Olen vähenõudlik ja sõbralik. Ei tee süüa, ei korista. Pesu pesen, ei triigi. Ei vaata võõraid naisi/mehi. Valdan võõrkeeli, võib olla välismaalane.» Samas. Ma olen kuulnud, et mõned koerad on hästi rikkad. Selline võib ka olla. Saab jalutamas käia ja. «Otsin rikast koera. Olen vähenõudlik ja sõbralik. Annan süüa ja jalutan. Hooldaja võib kaasa võtta. Valdan võõrkeeli, võib olla välismaalane.» Ehkki elu on näidanud, et koerad ja väikesed lapsed oskavad kõik eesti keelt.