Kui me üritame ette näha kõiki võimalikke olusid, et sõnastada maksiim, mis rakenduks neile ja ainult neile situatsioonidele, mis toovad kaasa vaatlusaluse teo, mattume peaaegu üle mõistuse käivate raskuste ja mõistetamatu juriidilise keele alla. Lühidus aga eeldab teatavat ebatäpsust, keskendudes põhiülesande täitmisele ja jättes üksikasjad vajaduse korral täpsematest oludest sõltuma. Mis veel hullem, lõplikult ettekirjutatud käitumisjuhise kohustuslikkus takistab ratsionaalsel valikul arvestamast tegelike oludega. Kui antakse ainult üldised juhised, võib igaüks nendega kohanduda.
Ma võin täita ülesande käia ära poes, aga minna sinna teist teed pidi, sest on tipptund või käivad teetööd. Kui ma olen arst, käin ma küll patsiendi juures, aga ajal, mis ei sega tema perekondlikku üritust. Aga kui mulle kirjutatakse ette tee, mida mööda minna, või aeg, mil patsienti külastada, ei ole mul valikut ning ma pean tegema, mida mult nõutakse, sõltumata igasugustest asjaoludest. Patsient võib soovida siibrit või asendi muutmist, aga mul on kästud temperatuuri mõõta ja seda ma pean tegema, enne kui tema selgesõnaliselt väljendatud soove rahuldada.
Reeglid lükkavad mõistuse tagaplaanile. Isegi kui neid ei anta prioriteedina, kipuvad need inimese peas prioriteetseks muutuma. Siht kuulutatakse välja ja see muutub kõikehõlmavaks. Mul võib olla tunne, et üks tööotsija on etem kui teine, aga see teine on puudega ning turvalisem on valida tema kui valida esimene ja olla valmis diskrimineerimissüüdistuseks. Politseinikud pidasid varem oma kohuseks pidada asulas korda, manitseda teismelisi ja lubada nende vanaemale ära rääkida, kui ta veel peaks nii või naa tegema. Aga kui tal kästakse tööd paremini teha ja rohkem asju algatada, siis asenduvad hoiatused kirjalike raportitega. See ei too piirkonnas korda ja rahu, aga politseinik saab plusspunktid kirja.