Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

PEETER KOPPEL Massjälgimine sillutab teed vaesusesse (8)

Peeter Koppel.
Peeter Koppel. Foto: Mihkel Maripuu/Postimees

Viimastel nädalatel on saanud avalikuks asjaolud, mis viitavad, et ka Eestis on jõustruktuurid kasutanud kaasaegset tehnoloogiat kodanike hulgakaupa ja suurtel kiirustel jälgimiseks, kirjutab Fookuse «Raha ja majanduse» toimetaja Peeter Koppel.

Jah, Eestis – klassikalise liberalismi kantsis, kus vabadus ja põhiõigused olid justkui päris ja mitte deklaratiivsed. Tõsiasi, et riiklikult rakendatakse loogikat «aga mida sul varjata on?», ei ole lihtsalt kergelt küsitav eetiline aps – see on otsetee vabaduse kadumisele ja pikemas vaates ka majanduslikule hävingule.

Miks? Sest massjälgimine närib tasapisi usaldust – sedasama usaldust, millel rajanevad vaba turg ja innovatsioon. Seal, kus inimene teab, et reeglid kehtivad kõigile ühtemoodi ja tema õigused on kaitstud, sünnib loovus, tehakse investeeringuid ja võetakse julgelt riski. Seal aga, kus jälgimine ja andmete väärkasutamise ja/või lekkimise risk muutuvad igapäevaseks taustamüraks, hakatakse end tsenseerima, hoitakse riskidest eemale ning parimad ideed jäävad üldse sündimata.

Kommentaarid (8)
Tagasi üles