/nginx/o/2024/08/27/16319073t1h57c7.jpg)
- Vanakooli finantssoovitajad tegutsevad loengute ja raamatute abil.
- Uuem põlvkond mudib suunda sotsiaalmeedias.
Ei maksa arvata, et Eesti finantssuunamudijad kuigi palju oma peaga välja on mõelnud – ja miks peakski? Maailm on täis kõikvõimalikke tegelasi, nii neid, kes annavad üldisemat rahanõu, kui ka neid, kes soovitavad, milliseid aktsiaid osta ja millistest hoiduda, kirjutab arvamustoimetaja Erik Aru.
Valdkond on põhjalikult läbi nämmutatud ja ega siin muud polegi kui maailma tarkus – või rumalus – kokku korjata ja see meie oludele kohandada.
Võib tegelikult öelda, et siinsed selles vallas askeldajad kuuluvad – kuigi mõne avaldused võivad tunduda introvertsele eestlasele kohati üle võlli käivad – muu maailma finantssoovitajate fauna taustal pigem tagasihoidlikumate ja konservatiivsemate hulka.
Alguse sai see kõik muidugi omal ajal loengute ja raamatutega. Meilgi väga tuntud sellise äri edendaja on raamatusarjaga «Rikas isa, vaene isa» kuulsaks saanud Robert Kiyosaki, kellel endal küll alguses paar ettevõtmist pankrotti läks, aga kes saavutas tõelise edu guruna, kes õpetab teistele inimestele, kuidas rikkaks saada. Ta jutlustab passiivse sissetulekuga saavutatavat finantssõltumatust ning on väitnud ka, et õppimise ja palgatööga rikkaks ei saa. Ega ta vist päris kõigega mööda panegi, kuigi soovitas ka vahetult enne nullindate krahhi kinnisvara osta.
Siis tuli televisioon. Ehk kuulsaim on kanali CNBC saate «Mad Money» juht, endine riskifondihaldur Jim Cramer, kes valjusti pasundab sellest, mis börsil toimub. Irvhambad küll väidavad, et kindel teenistus pidi tagatud olema siis, kui käituda vastupidi tema soovitustele. Olgu sellega kuidas on, tema ise teenib ilmselt hästi.
/nginx/o/2024/08/27/16319074t1h8608.jpg)
Crameri esiletõusu ajaks oli massidesse jõudnud juba ka veeb. Rahanõu andvaid veebisaite on praeguseks jalaga segada. Eks nendega muidugi kipub olema nii, nagu hiljuti märkasin ühel tuntud saidil, mille kaasautor leidis augusti algul, et üks finantsala aktsia olevat «surnud raha». Pärast seda kerkis aktsia paari nädalaga 15 protsenti ja saidil ilmus teise kaasautori märksa optimistlikumalt meelestatud kirjatükk. Kõikvõimalikud suhtarvud-arvutused toeks mõlemal. Nojah. Lõpuks peab börsil ikkagi igaüks ise teadma, mida oma rahaga teeb.
Sotsiaalmeedia arenedes tekkisid mõistagi ka seal finantsasjadega tegelejad. Nõustamisfirma Morning Consult andmetel otsivad alla 45-aastased rahanõu muu hulgas järgmistest kanalitest: Facebook (33 protsenti), Instagram (32 protsenti), Reddit (29 protsenti), X ehk endine Twitter (27 protsenti).
Otse loomulikult leidub maailmas finantsala suunamudijaid igale maitsele. Nii investeerimisnõu andvaid kuivikuid, kes püüavad sotsiaalmeedias levitada tavapärase finantsanalüüsi – olgu siis fundamentaalse või tehnilise – abil koostatud tulevikuennustusi, kui ka kõikvõimalikke esoteerilisemaid tegutsejaid. Minu isiklik lemmik oli endine modell, kes püüdis vahepeal astroloogia abil krüptoraha liikumisi ette näha. Sellega tal siiski kuigi hästi ei läinud ja nüüd eksponeerib ta sotsiaalmeedias vist pigem oma katseid muusikukarjääri teha.
Siinsed selles vallas askeldajad kuuluvad muu maailma finantssoovitajate fauna taustal pigem tagasihoidlikumate ja konservatiivsemate hulka.
Sotsiaalmeediapõhistest tegutsejatest üks edukamaid – puhtalt tema enda vaatevinklist, ma pole ühtki tema videot vaadanud ega oska arvata, palju tast tema jüngritele tolku võiks olla – paistab olevat Humphrey Young, kellel on TikTokis 3,3 miljonit ja YouTube’is 1,3 miljonit jälgijat. Ta teeb tavaliselt umbes tosina minuti pikkuseid, aga vahel ka pikemaid videoid, kus jagab nõu rahasse puutuvatel teemadel, alates sellest, kui kallist autot osta, kuni selleni, miks ta on vallaline. Enamasti mõõdetakse maailma populaarsemate rahateemaliste suunamudijate jälgijaskonda siiski pigem sadades tuhandetes kui miljonites.
Lisaks on muidugi sellised suunaandjad, kes ise kuigivõrd guruks ei trügigi. Nemad on ise tegelikult lugupeetud ja edukad investorid ega esine tihtipeale kuigi sageli meedias, aga nende sõnu ja ostu-müügitehinguid jälgib ja jäljendab hulk turuosalisi hoolega.
Mõnigi guru on oma staatuse saavutanud ühe suuremat sorti õnnestumisega, näiteks aimanud ette nullindate finantskriisi – üks näide on fondihaldur John Paulson. Täiesti võimalik, et see üks suur õnnestumine, mis talle muidu tagasihoidlikuma karjääri taustal kuulsuse tõi, viib ta veel USA rahandusministriks, kui Donald Trump peaks presidendivalimised võitma.
Teistel on ette näidata aastakümnetepikkune pidevalt muudest turuosalistest edukam investorikarjäär. Kuulsaim neist on ilmselt Warren Buffett, kes ise on mitu korda öelnud, et inimestel ei maksa üritada tema käike järele teha, selle asemel võivad nad ju tema firma Berkshire Hathaway aktsiaid osta. Kuigi tuleb ausalt tunnistada, et eks seda pattu olen vahel isegi teinud.