Skip to footer
Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

EESTI KEELENÕUKOGU Keelekorraldus vajab konstruktiivset arutelu

Standard dictionary of Estonian language
  • Keelenõukogu ja EKI ühisseminar tõi esile erimeelsusi keelekorralduse valdkonnas.
  • EKI, keeletoimetajad ja emakeeleõpetajad peavad leidma konsensuse suhtumises kirjakeelde.
  • Hea koostöö saavutamiseks keelekorralduses tuleb luua EKI ja Emakeele Seltsi ühine töörühm.

Erimeelsused keelekorralduse põhimõtete üle ja mure koostamisel oleva uue õigekeelsussõnaraamatu pärast oli keelenõukogule ühisseminari ajendiks koos Eesti Keele Instituudiga.

Seminar toimus 1. märtsil 2024 ning näitas eesti keele kasutajate suurt huvi keelekorralduse ja töös oleva õigekeelsussõnaraamatu ÕS 2025 vastu. Osalejaid oli saalis 70, veebis vaatajaid 618.

Keelenõukogu tunnustas Eesti Keele Instituudi suurt ja edukat tööd eesti keele veebivarade arendamisel ning ÕSi ja EKI teatmiku koostamisel. Samuti juhtis keelenõukogu tähelepanu keelekorralduse ja keeletoimetamise ülesannetele toetada keelekasutajat heakeelsete valikute tegemisel, sh eesti keele arengukavas 2021–2035 (p. 1.13) sõnastatud «selge keele põhimõtete järgimist ja korrektset keelekasutust nii avalikus ruumis ja ametiasutustes kui ka meedias ja kultuurisfääris».

Samas tõi seminar esile ka infopuudust ja probleeme, mille lahendamiseks võttis keelenõukogu vastu soovitused, mis suunati haridus- ja teadusministrile, Eesti Keele Instituudile, Eesti Keeletoimetajate Liidule, Eesti Emakeeleõpetajate Seltsile, õiguskantslerile ja Emakeele Seltsi keeletoimkonnale:

Eesti Keelenõukogu soovitused keelekorralduse kohta

Tulemusliku koostöö saavutamiseks peab keelenõukogu otstarbekaks moodustada EKI ja Emakeele Seltsi ühine töörühm, millesse kuuluksid keelekorraldusega seotud töötajad EKIst ja Emakeele Seltsi keeletoimkond, vajadusel kutsutaks eksperte ka mujalt. Töörühma ülesanne on olla ka allpool nimetatud tegevuste ja vajadust mööda ka muude keelekorraldusküsimuste arutamise eestvedaja.

1. Avalikkusele tuleb selgitada tänapäevase teaduspõhise keelekorralduse põhimõtteid, sh keeleuurimise tulemuste rakendamise konkreetseid viise ja valikuid.

2. Tuleb enam kaasata eri sihtrühmi keelekorraldustöö ja selle väljundite arutamisse. Kuigi vastavalt «ÕSi ja EKI teatmiku koostamise tegevuskavale 2022–2025» korraldatakse eri sihtrühmadele (keeletoimetajad, kirjastajad, eesti keele õpetajad, keeleteadlased, terminitöö tegijad jt) regulaarselt koostöö- ja infoseminare, ilmnes keelenõukogu seminaril vajadus konstruktiivse koostöö ja sisuliste arutelude järele, kus keelekorraldusallikate koostajad ja kasutajad saavad koos probleeme ja praktilisi küsimusi arutada ning lahendusi otsida.

3. Vastavalt «ÕSi ja EKI teatmiku koostamise tegevuskavale 2022–2025» (lk 9) ilmub ÕS «augustis 2025 EKI keeleportaalis Sõnaveeb omaette kasutajavaatena, samuti trükituna paberil». Vajalik on arutada ja otsustada paber-ÕSi sisu ja mahu küsimusi.

4. Sõnaveebis on paljudele sõnaartiklitele lisatud rubriik «ÕS selgitab». Vajalik on arutada ja võtta seisukoht, mis laadi infot oleks veel vaja lisada ja kuidas esitada muutusi võrreldes varasemate ÕSide soovituste jm infoga.

5. Raamatuna ilmuva ÕSi edaspidise vajaduse kohta on võimalik otsustada paber-ÕSi 2025 vastuvõtu järgi; samuti tuleb jätkata laiapõhjalisi kasutusuuringuid, tellides need mõnelt uuringufirmalt.

Birute Klaas-Lang

Eesti Keelenõukogu esimees

08.03.2024

Kommentaarid
Tagasi üles