Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar

Eestis on hakanud vohama saarepuid kahjustav seenhaigus

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Vastseliina piiskopilinnuse saarepuud ootavad mahavõtmist.
Vastseliina piiskopilinnuse saarepuud ootavad mahavõtmist. Foto: Tairo Lutter

Augusti alguses jõudis uudistesse teade, et üle Eesti levib saarepuid ohustav seenhaigus, mille põdemise tagajärjel kuivavad puud ära. Näiteks Vastseliina piiskopilinnuses on üle 160 haigestunud puu täielikult kuivanud ja neid ootab mahavõtmine. Tegemist on invasiivse tulnukliigi järjekordsete ohvritega ja nagu ohustab Eesti looduse elurikkust juba kuulsaks saanud sosnovki karuputk, tuleb tähelepanu pöörata ka mikroskoopilistele surmavatele tulnukatele.

Harilik saar kasvab üksikult või grupiti hajusalt kogu Eestis, kuid moodustab puhtpuistuid ehk saarikuid harva, sest siin on tema levila põhjapiir. Saaresurma nime all tuntud haiguse eelsel ajal ehk täpsemalt 1994. aastal kattis saar peapuuliigina meie metsamaa kogupindalast umbes 0,4 protsenti, ent 2013. aastaks oli see näitaja langenud 0,33 protsendini, sest haiguse tõttu vähenes saare enamusega puistute pindala 400–500 hektarit. Saaresurma mõju meie metsadele on aga palju mastaapsem, kui neist väikestest arvudest arvata võib, sest saare vähemusega puistutes on samuti hukkunud massiliselt saarepuid. Lisandub veel selle puuliigi häving parkides ja haljasaladel ning kahju saarega seotud muule elustikule. Et harilik saar on enam levinud Lääne-Eestis, on just seal surevaid puid kõige rohkem.

Tagasi üles