Suur osa eestlastest kuulis Liibanonist seoses jalgratturite rööviga 23. märtsil 2011, mis käivitas ühe suurima Eesti eriteenistuste operatsiooni väljaspool riigi territooriumi. Tänu heale ettevalmistusele, professionaalsusele ja kindlasti ka vedamisele läks tookord õnnelikult ning ratturid jõudsid elusana koju tagasi. Ometi tuli tegutseda keskkonnas, mis on olnud aastakümneid kogu maailma eriteenistuste ja mitmete terroristlike ühenduste tegevuspaik.
Iroonilisel kombel oli Liibanon 2010–2011 ÜRO Julgeolekunõukogu mittealaline liige ehk samas positsioonis, kuhu me eelmisel nädalal valituks osutusime. Esimest korda täitis Liibanon seda positsiooni 1953–1954. Erinevalt Liibanonist pole ÜRO Julgeolekunõukogu Eesti teemasid pidanud õnneks käsitlema. Küll aga võib juhtuda, et meie saame käsitleda Liibanoniga seotud küsimusi. Arutatud on selle riigiga seonduvat tihti tema naabrite Iisraeli ja Süüria tõttu, kes mõlemad on väikeriiki okupeerinud. Iisraeli väed tegutsesid peamiselt Lõuna-Liibanonis, okupeerides vahepeal ka pealinna, vaheaegadega aastatel 1982–2000. Süüria okupatsioon kestis aastatel 1976–2005, mil Liibanonis oli pidevalt 20 000 – 40 000 Süüria sõdurit. Praegu viibib väikeriigis hinnanguliselt kuni 1,1 miljonit Süüria põgenikku.
Eesti vabanemine NSV Liidu okupatsioonist ja Liibanonil Süüria okupatsioonist toimus relvastamata rahva vastuhakuna. Tänu heale ettevalmistusele, professionaalsusele ja kindlasti ka vedamisele läks tookord õnnelikult ning ratturid jõudsid elusana koju tagasi.
Riigis tegutseb tugev terroriorganisatsioon Hezbollah, mida rahastab peamiselt Iraan, väiksemas ulatuses ka Süüria, ning mille rahakraane püüab USA kinni keerata. Hezbollah toetab omakorda Süüria režiimi ning sekkus sealsesse kodusõtta 2012. aasta oktoobris kohe, kui Liibanoniga piirneval alal tekkis Assadi-vastase opositsiooni sillapea. Venemaa sekkus avalikult konflikti Süürias alles kolm aastat hiljem.