Tänapäeva pika ja pea «suremisvaba» elu tõttu joonistub varem traditsioonilist ühiskonda kujutanud rahvastikupüramiid välja alles rahvastikusamba tipus. Eesti 2018. ja 2100. aasta rahvastiku koostise võrdlusest on näha, et kui praegu algab kahanev astmestik 60 eluaasta juures, siis sajandi lõpuks tõenäoliselt alles 80-aastaste vanuserühmast. Seetõttu kasvab ka vanemaealiste osakaal – 2018. aastal moodustasid üle 65-aastased rahvastikust 20 protsenti ning sajandi lõpuks peaks see tõusma 30 protsendini.
Omaette küsimus on, mida inimesed nende juurde võidetud eluaastatega tulevikus peale hakkavad. On need (haige)voodis lebamiseks? Tõenäoliselt mitte. Kui keha on terve ja vaim värske – ja seda on need juba praegu ning aina kõrgema eani –, tahab inimene nii iseendale kui ka teistele kasulik olla. Tegutsemine aitab omakorda säilitada head tervist. Seetõttu on väheusutav, et meie lapsed tahavad pensionile jääda samas vanuses kui meie. Ja ega meiegi tahaks töötamisest loobuda ajal, mil seda tegid meie vanemad ja vanavanemad.
Põlvkonniti toimuvad muutused paistavad ka tööhõive statistikast. Viimase paarikümne aastaga on töötamise lõpetamise ajastus Eestis umbes viie aasta võrra edasi nihkunud. Kui 1998. aastal hakkas hõivemäär oluliselt vähenema alates vanusegrupist 50–54, siis nüüd on pöördepunktiks vanusegrupp 55–59. Oluliselt on kasvanud 60+ vanuses inimeste tööhõive määr, näiteks vanusegrupis 65–74 rohkem kui kaks korda.
Rahvastiku vananemise «probleemi» kirjeldamiseks kasutatakse sageli ülalpeetavate määra, mis kõrvutab ülalpeetavate, st alla 15-aastaste ja üle 65-aastaste, ning tööealiste ehk 15–64-aastaste arvu. Eestis oli 2018. aastal 56 ülalpeetavat 100 tööealise kohta ehk teistpidi umbes 1,8 töötajat ühe ülalpeetava kohta. Sajandi lõpuks peaks ülalpeetavate arv 100 tööealise kohta tõusma 82ni – seega oleks tulevikus 1,2 töötajat ühe ülalpeetava kohta. Kuna ülalpeetavaks olemine ei lange vanuseliste raamidega kokku – paljud 15–64-aastased ei tööta, samas töötavad paljud vanuse poolest ülalpeetavaks loetud –, on selle metoodika võimalused piiratud.