E, 20.03.2023

Lea Danilson-Järg: abielu kui kvaliteedi märk

Lea Danilson-Järg
Lea Danilson-Järg: abielu kui kvaliteedi märk
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Abielude arv ületab lahutuste arvu.
Abielude arv ületab lahutuste arvu. Foto: Postimees

Soome peresotsioloog ja rahvastiku-uuringute instituudi juht Anna Rotkirch on öelnud, et tänapäeva kõige suurem rahvastikuprobleem on paarisuhtes olevate inimeste nappus. Kui vaadata abielu ja sündimuse trendide kokkulangemist, siis tuleb temaga kahtlemata nõustuda. Vähemalt Eesti viimase poolsajandi jooksul on korrelatsioon ilmselge.

Kunagisest abielu hiilgeajast annab praegu märku veel vaid sõjajärgse beebibuumi põhjustatud enneolematult suur eakate osakaal. Paljude riikide rahvastikupüramiid ongi seetõttu hoopis seenekujuline. Lähiaastakümnetel hakkab seene kübar tasapisi kahanema, kuni alles jääbki vaid jalg – esialgu veidi loperdav, aga hiljem aina rohkem sambakujuline.

Üleminekuprotsess ei saa kindlasti olema lihtne, aga inimkond on tulnud läbi suurematestki muutustest, sealjuures praegusega võrreldes napimate vahendite ja teadmistega. Pealegi oleme muutust märganud ning mõtleme aktiivselt lahendustele. Lahendamist ootab aga veel seegi, et samba alus ei jääks aasta-aastalt aina väiksemaks, kuni viimaks on sambast järel vaid hambaork.

Märksõnad
Tagasi üles