Kuivõrd puidunõudlus suureneb, peame mõtlema, kuidas tõsta metsade tootlikkust majanduslikus mõttes. Meetodeid, mida selleks kasutada saab, on palju: kiirekasvulised puuliigid istandustes, kuivendamine, väetamine, kindlate omadustega istikute eelistamine (kuni GMOdeni välja). Kas toodangu mahtu saaks suurendada ka kaitsealade arvel, näiteks püsimetsandust viljeledes? Kas näiteks valikraie aitaks hoida metsade puhkeväärtust ja maaelu traditsioone? Ning milline siis ikka on nii loodus- kui ka sotsiaalsete väärtuste edendamise majanduslik kulukus võrreldes tuluga? Või äkki on päästerõngaks ökosüsteemi teenuste turustamine (kui ainult teaks, kus on nende teenuste turg ning kes on nende eest nõus maksma)?
Need on eri huvirühmade jaoks väga keerulised küsimused. Samas, kõigi nende teemade üle suuremal või vähemal määral juba arutletakse ning ollakse nõus nende nimel ühise laua taha tulema. Küsimus on suuresti selles, kuhu tõmmata piirid – kas lubada väiksematel aladel intensiivset metsamajandust puidu saamise eesmärgil ja selle arvel hoida alles suuremaid alasid (mitte ilmtingimata täiesti puutumatuna!) puhkemetsade ja looduskaitsealadena.
Metsandus kui nullsummamäng
Ideaalne oleks leida tasakaal metsast saadavate hüvede vahel ning mitmete näidete varal maailmast võib öelda, et see on ka võimalik. Sageli ei ole loodusele äärmiselt vajalik kooslus majanduslikult kõige väärtuslikum või leitakse võimalused puitu varuda viisil, mis säilitab metsa ka tulevastele põlvedele.
Tasakaalu leidmiseks on tarvis astuda kempluses sammuke tagasi, tuua osalised kokku ning vastastikku lugupidavalt arutleda selle üle, mis on probleemid ja mida me tahame saavutada. Millised on need lahendused, mis looksid väärtust mitte ainult ühele poolele, vaid kõigile. Praegune paradigma, kus metsandus on nullsummamäng, peab muutuma. Aga selleks peavad kõik osalised tunnistama, et praegusel kujul majandamisega edasi minnes on konfliktid ühiskonnas vältimatud.