Ammusest ajast on termin saanud tähenduse ka bioloogias. Plastilisteks nimetatakse neid bioloogilisi liike, kellel on geenidega kaasa antud võime keskkonnatingimuste muutudes kiiresti kehakuju või muid isendi olulisi (eelkõige füsioloogilisi) omadusi muuta, reageerides adekvaatselt uutele valitsevatele oludele.
Sellise võime olemasolu on evolutsiooniliselt mõistlik ainult siis, kui keskkonnamuutused on mingilgi moel ökosüsteemi juba sisse kodeeritud. Näiteks tekivad viljakates ürgmetsades suurte puuhiiglaste langedes üpriski avarad ja valgusküllased lagendikud, mida nimetatakse häiludeks. Seal on väga pikalt valitsenud hämaruse asemel äkki külluslikult valgusrikas maailm ja võidavad need liigid, kes suudavad teistest edukamalt varjutaimedest valgustaimedeks muutuda. Üldjuhul ehitatakse päikesepaistes varasemast palju lühemaid varsi ning rohkem väiksemaid ja paksemaid lehti. Loomadest on plastilised füsioloogilised muutused tavalised näiteks neil veeorganismidel, kes peavad taluma vee soolsuse pikaajalisi muutusi suurte jõgede suudmetes – kord tulvab tormidega ookeanist jõkke suur hulk tulisoolast vett, vahepeal valitsevad aga pikka aega jõe magedad vood.
Hea võimalus taimede hämmastavat plastilisust vaadelda on autoaknast välja vaadates. Silm peatub raielankidel, kus seemnepuudeks on jäetud pika tikusarnase tüve ja ladvas krooniva pisikese okkatutiga männid. Põldude ja niitude keskel võib aga teeveeres näha väga vanu üksi kasvavaid mände, kes ei meenuta oma raielangil nähtud suguvendi õieti millegi poolest. Paks lüheldane tüvi, laiutav, aga madal võra. Need kaks rabavalt erineva kehakujuga mändi on muide täpselt samast liigist ega pruugi geneetiliselt millegi olulise poolest erineda. Ainuke seletus on morfoloogiline plastilisus – üksi kasvajal pole kunagi tarvis olnud aktiivselt päikese poole pürgida, valgus tuleb niigi koju kätte. Pulkmännid on aga läbinud meeleheitliku eluaegse võistluse päikesekiirguse pärast, ulatudes nii kõrgele, kui vähegi eeldusi ja rammu on.