Rait Maruste tänane artikkel Eesti Päevalehes on eklektiline ja demagoogiline. Kohati on aru saada, et austatud jurist ja riigikogu liige väljendab tõepoolest oma siirast muret mõningate väärarengute pärast meie õiguskaitse töös, kohati jääb aga mulje, nagu oleks Maruste otse NO-teatri aktsioonist «Reformierakonna juhatuse koosolek» välja astunud tegelane.
Sellised argumendid nagu «sitt ventilaatoris» ja «miks Meikar erakonna sees probleemidest ei rääkinud» on selgelt oravapartei Demagoogia Arendamise Sihtasutuses välja mõeldud jutupunktid.
Väidet, et vabas ühiskonnas võib igaüks teha oma rahaga seda, mis pähe tuleb ja mida ta õigeks peab, ei saa võtta absoluutse kategoorilise imperatiivina.
Iga mehe õigus rusikatega vehkida lõpeb seal, kus algab teise mehe ninaots – raha kasutamisele vabas ja demokraatlikus ühiskonnas panevad piirid seadused.
Näiteks just neidsamu seadusi ei tohiks olla võimalik raha eest osta – olgu seda raha kas või rohkem kui ratsahobusel sitta.
Kellelegi – ka mitte Maruste poolt skandaalihimuliseks tembeldatud meediale – ei paku huvi saja euro kaupa erakonda toetavad väikeannetajad. Küsimus on ju selles, et valimiste eelsel perioodil ilmuvad kes-teab-kust müstiliselt suured anonüümsed rahahunnikud. Ja seda, mida ei saa reguleerida seadustega, peaks hoidma kontrolli all eetikareeglite abil.
Eesti asendiga korruptsiooni-tajumise indeksis rahvusvahelises mastaabis võib ju kelkida. Kuid on teada, et väga väikese ühiskonnana on Eesti ka väga korporatiivne.
Siin ei tarvitsegi korruptsioonis alati prevaleerida pistis ega altkäemaks – poliitiliselt korruptiivne on ju tegelikult ka lihtlabane onupojapoliitika, oma sõprade ja sugulaste eelistamine otsustusprotsessides.