«Väed ja vägede paiknemine – selle üle ei räägita. Sõjalised õppused... Kuulame Venemaa ära, mida neil õppuste kohta öelda on,» rääkis asjur. Samuti on usutluses pikemalt juttu keskmaarakettidest, mille üle ameeriklased tahaksid läbi rääkida, aga Venemaa ei pruugi valmis olla. Rakettidele viitas pärast kõnelust oma Vene ametikaaslasega ka USA asevälisminister Wendy Sherman.
Meenutame, et kui Biden ja Venemaa president Vladimir Putin mullu juunis Genfis kohtusid, oli üks peamisi lubadusi pidada edasist dialoogi relvastuskontrolli üle. Selleks on kahtlemata põhjust, sest uus START-leping on ainsana justkui õrn mälestus eelmise külma sõja järgsest pingelõdvendusest.
Kontekst, millesse Venemaa on USA ja NATO selle nädala kõnelusteks asetanud, on taas muutunud ja ikka halvas suunas. Venemaa esitab teemasid, mis temale sobivad, teades samal ajal, et Ukraina vabaduse üle otsustada, millisesse sõjalisse allianssi ta kuuluda tahab, pole tegelikult võimalik läbi rääkida.
Postimees ootab uut USA suursaadikut, et diplomaatiline suhtlus oleks vajalikul tasemel, ja meil on, mille üle aru pidada. Lääne strateegiline hägusus ei ole Eesti huvides.
Kui Kreml esitas oma ambitsioonid nagu enesekindel pokkerimängija, siis teine pool peab alatasa kinnitama, et ühtegi mängu ei mängita üle liitlaste peade, ning klaarima vaba ajakirjanduse oletusi. Praeguse olukorra suurim pahe peitubki selles, et Venemaa on võtnud initsiatiivi.
Eesti Välispoliitika Instituudi juht Kristi Raik kirjutab välisuudiste küljel, et lääs tegeleb juba aastaid Venemaa pidurdamisega, mitte tema peatamisega. Ja me ei tea, kui kaugele Venemaa on valmis Ukrainas minema. Kindlustama ligipääsu Krimmile? Andma õhulööke Ukraina sõjalistele objektidele?