Erkki Bahovski 

FOTO: TPM

Pärast seda, kui Iisraeli pea- ja välisminister olid teinud avalduse poolakate koostööst natsidega holokausti ajal, tühistas Poola oma osalemise kavandatud Visegrádi riikide kohtumisel Iisraeliga Jeruusalemmas. Mida siis Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ja välisminister Yisrael Katz ütlesid?

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Netanyahu väitel tegid poolakad koostööd natsidega, kuid hullem oli Katzi avaldus, mis oli küll mõeldud Netanyahu avalduse täpsustamiseks. Nimelt tsiteeris ta Iisraeli kunagist peaministrit Yitzhak Shamiri, kelle järgi «imevad poolakad endasse antisemitismi emapiimaga». Seepeale teataski Poola peaminister Mateusz Morawiecki, et Katzi märkused olid «rassistlikud ja vastuvõetamatud» ning tema Iisraeli ei sõida.

Poola on vastu võtnud nn holokausti seaduse, millega on karistatav poolakate või Poola nimetamine seoses natside kuritegudega teise maailmasõja ajal. Üks asi on seadus, teine asi on ajalooline tõde ja kolmas igapäevane välispoliitika. Pole Saksamaa okupeeritud rahvust, mille esindajad poleks teinud natsidega koostööd. Leidus ka eestlasi, kes seda tegid. Kuid oli ka eestlasi ja loomulikult teiste rahvuste liikmeid, kes juute varjasid ja päästsid. Laiendada mõne inimese koostööd tervele rahvusele on kindlasti väär.