Tarmo Pikner

FOTO: Erik Prozes

Oleme olukorras, kus lapse saamine (arstile minek) ja omamine (piltidelt puudumine ja nägude hägustamine) on ka «delikaatsed isikuandmed», kirjutab kolumnist Tarmo Pikner.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mõni aeg tagasi tuli Priit Pullerits välja huvitava seaduspäraga Euroopa tipp-poliitikute lastetuse kohta. Paljudel neist, nagu Macron, Merkel, Juncker, May, Löfven jt ei ole lapsi. Kuna arvukad lastekaitse ja naistekaitse organisatsioonid ega ka laste koolipiltide hägustajad pole sellele reageerinud, lähen teemaga edasi sealt, kus see Pulleritsul pooleli jäi.

Nimelt, tähtsate europoliitikute lastetus pole mitte tagajärg – justkui tipp-poliitikuil oleks nii palju tähtsat tööd, et laste tegemiseks pole aega jäänud – vaid see on põhjus. Küsite, mille põhjus. Nüüd ütlen seda, mida keegi pole söandanud sõnastada – kultuurse Euroopa rahvad (kui nii võib üldistades väljenduda) on väljasuremise trendis seepärast, et nende rahvaste juhtidel puudub kogemus lastega, eelkõige enda lastega. Kui selline kogemus puudub isiklikult, siis tundub see vähetähtis olevat ka ühiskondlikult, riiklikul tasandil. Just nagu poliitikud tekiksid maailma kohe, olemata enne laps. Vananenud Euroopa rahvad, nende lastetud esindajad, näevadki ühiskonda vaid «vanade inimeste» kooslusena, kus nimetud lapsed on paigutatud mingitesse inkubaatoritesse vati sisse, «kurjade tädide» ja eurodirektiivide järelevalve alla.