E, 23.05.2022

Loe Kaja Kallase vastuseid korduma kippuvatele küsimustele

Kaja Kallas
Loe Kaja Kallase vastuseid korduma kippuvatele küsimustele
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 10
Kaja Kallas.
Kaja Kallas. Foto: Mailiis Ollino / Pärnu Postimees

Reformierakonna juhiks kandideeriv Kaja Kallas kirjutab oma blogis, et on iseseisev ega karda oma seisukohti kaitsta.

Kuivõrd selle nädala lõpus toimub Reformierakonna üldkogu, kus suure tõenäosusega valitakse mind erakonna juhiks, tuleb mul pärast seda anda ilmselt ridamisi intervjuusid.

Lihtsustamaks ajakirjanike tööd, kirjutasin vastused mulle hetkel peamiselt esitatavatele etteheidetele (justkui «korduma kippuvad küsimused»). Usun konstruktiivsesse kriitikasse, sest ainult nii me areneme. Seega, see siin ei ole mitte kriitika kriitika suhtes, vaid vastus kriitikale. Küllap mind kritiseeritakse jätkuvalt ja aina rohkem, ja ma olen selleks nii valmis, kui hetkel olla saab.

1. Kaja Kallasel (KK) puudub vajalik juhtimiskogemus.

Olen juhtinud partnerina advokaadibürood ja riigikogu majanduskomisjoni, olen olnud parlamendi liige Eestis ja Euroopa Liidus. Tõsi, ministrikogemust mul pole, aga minu hinnangul ei ole primaarne mitte see, et poliitik teab, kuidas asju senini on tehtud, vaid et tal on visioon, kuidas asju edaspidi teha võiks. Kuidas me süsteemi värskust toome, kui me väljastpoolt riigijuhtimissüsteemi inimesi ei kaasa? Palju ägedaid asju on teinud inimesed, kel pole kogemuste taaka. Olen alati avatud uutele ideedele ja ümbritsen end inimestega, kellel on visioon Eesti arengust. Kindlasti on nende seas nii inimesi, kellel on pikk riigijuhtimise kogemus, kui ka neid, kes on end varem muudel aladel tõestanud.

2. Me ei tea midagi KK seisukohtadest.

Olen oma seisukohti eri teemadel avaldanud alates 2010. aastast ja need on kõik mu blogis kättesaadavad. Ma arvan isegi, et olen oma seisukohti lahti kirjutanud rohkem kui ükski teine praegune tipp-poliitik.

3. KK meeskonnas on kõik vanad tegijad, seega pole see mingi uus hingamine ega suund. / Toob tagatoa tagasi. / Tal ei ole üldse meeskonda. / Kaja Kallas ja Kristen Michal moodustavad liidu.

Öeldakse, et meeskonna teeb tugevaks selle mitmekülgsus. Keegi ei ole tugev kõigis valdkondades, seega on meil vaja eri valdkondade eksperte ja erinevate kogemustega inimesi. Minu soov on Reformierakonda tuua uusi inimesi ja ma usun, et uus juhatus seda mõtet toetab. Aga see ei juhtu üleöö. Laupäeval valitav juhatus peegeldab praeguste tipp-poliitikute seisu. Samas ei ole mul mingit soovi heita kogenud kolleege üle parda lihtsalt seetõttu, et nad on kaua poliitikas olnud. Vastupidi, valimistel peame ära kasutama kõigi tugevused.

On selge, et 12 000 inimesega pidevalt nõu pidada ei saa, eriti kiiretes küsimustes. Nii on see mis tahes organisatsioonis. Konsulteerin oma ala ekspertidega ja teemade lõikes on need erinevad inimesed.

Kristen Michaliga ma liitu moodustanud ei ole. Aga Kristen tahab olla meeskonnas, mis erakonna valimisvõidule viib, ja meie meeskond on kõigile meeskonnamängijatele avatud.

4. KK on privilegeeritud ega tea midagi lihtrahva muredest.

Jah, mul on olnud eelis armastava ja toetava pere näol. Loomulikult ma soovin, et kõigil oleks selline tugi. Aga muidu olen ma naine, kes kasvatab last ja kel on pikad tööpäevad, oma väiksed ja suured mured ja rõõmud.

Ma ei väida, et isiklikust kogemusest kõike tean, aga kohtun palju kogu Eesti inimestega ja mulle kirjutatakse palju muredest. Näiteks seoses tulumaksureformiga sain palju kirju töötavatelt pensionäridelt, meditsiiniõdedelt, väikeettevõtjatelt. Iga mure puhul mõtlen ma alati, kuidas riik aidata saaks ja kas oleks mingi lahendus, mis oleks olemasolevast parem.

5. KK on kaua Eestist eemal olnud ega tunneta seetõttu Eesti probleeme.

Ma pole Eestist järjest eemal olnud kauem kui kolm nädalat. Eesti on mu kodu, olen Eesti igapäevaeluga kursis ja ka oma praegusel tööl Euroopa Parlamendis mõtlen igal sammul, kuidas saaksin Eestile kasulik olla.

Mulle endale tundub, et see, et ma olen olnud ka rahvusvahelises keskkonnas, on positiivne, kuna teatud asju näeb distantsilt sootuks paremini. Nii seda, mis meil on hästi, kui ka seda, mis võiks olla paremini. Lisaks, ei saa salata, on mu praegune töö andnud mulle väga kasuliku kontaktide võrgustiku ja minu kindel eesmärk on hoida Eestit osana Euroopast ja vältida üksindusse jäämist (ohtlik trend, mida praegu mõne Ida-Euroopa riigi puhul täheldada võib).

6. KK on isa tütar ja talle on kõik ette ära tehtud.

Jah, Siim Kallas on minu isa, ta on väga hea isa ja ma tõesti suhtlen temaga palju, aga oma otsused olen alati ise teinud. Valisin eriala, kus mitte kedagi mu perekonnast ees ei olnud, ja töötasin end seal üles. Töötasin kahes suures advokaadibüroos ja sain seal partneriks.

Muide, kui paljude vanuses 40+ meeste puhul eeldatakse, et nende otsused teeb ära nende isa?

7. KK abiellub, et lõigata poliitilist profiiti.

Minu isiklik elu on minu isiklik asi ega puutu kuidagi valimistesse.

8. KK võib uue juhina jääda lihtsalt käilakujuks. / Tegelikke protsesse juhivad ja suunavad teised.

Loomulikult ma kuulan nõuandeid, aga oma otsused teen ikkagi ise. Kui mind usaldatakse erakonda juhtima, siis teen seda, lähtudes enda, mitte kellegi teise tõekspidamistest. Ma pole kellelegi mingeid teeneid võlgu. Ka minu varasem kriitika erakonna suhtes näitab, et ma olen iseseisev ega karda oma seisukohti kaitsta.

Huvitav on see, et kord nimetatakse mind liiga jäigaks ja paindumatuks, siis jälle liiga nõrgaks. Ju siis olen täpselt paras.

9. KK-l pole erakonna ühendajana potentsiaali, sõltub teistest.

Erakonna ühendamine on tõesti oluline ülesanne. Reformierakonnal on olnud lühikese aja jooksul kaks esimeest ja meil on viimastel aastatel olnud vastuolusid. Ma usun, et inimesed on sellest teinud oma järeldused. Olen suhelnud väga paljude erakonna liikmetega ning minus nähakse seda ühendajat, mitte ma ei pea selleks hakkama. Aga selge on ka see, et erakonnas on terve hulk inimesi, kelle jaoks ma ei ole praegu liider, ja ma pean end alles tõestama.

10. Alles hiljuti tõrjuti KKd erakonnas tugevalt. / Ta ei olnud partei peavoolus populaarne.

Jah, vastab tõele. Ma pole kunagi kartnud oma tõekspidamiste eest seista.

11. KK tulek on dramaatiline ja pikalt valmistatud etendus. // KK on ebalev, asjade käik olnud tema plaane arvestades liiga kiire.

Poliitikas ongi tihti sündmused prognoosimatud. Samas, kui vaadata tagasi aastasse 2010, mil tegin otsuse poliitikasse tulla, siis on kõik läinud loogiliselt ja usun, et praegu on ajastus just õige ja saan kasulik olla nii Reformierakonnale kui ka kogu Eestile. Minuga on varem mitu korda ministriks asumisest räägitud, aga tundsin ise siis, et ei ole valmis. Ma ei tee selliseid otsuseid kergekäeliselt.

12. KK on nõrgem, kui oli omal ajal Siim Kallas.

Aitäh, et te mu isa poliitiliselt nii kõrgelt hindate. Tütrena on mul seda hea kuulda. Aga meie võrdluses – las aeg annab arutust, me ei ole samu ameteid pidanud.

13. KK ei luba midagi vene valijale.

Ma arvan, et sõltumata sellest, mis rahvusest on inimene, on talle oluline, et tal oleks Eestis töö, et siin oleks turvaline elada ja hea elujärg, et lapsed saaksid hea hariduse ning riigi poolt oleksid tagatud teenused. Mul ei ole eraldi lubadusi eestlastele ja venelastele, sest minu arvates ei saa neil, kes peavad Eestit oma koduks, suures plaanis erinevaid huve olla.

14. KK tsiteerib pidevalt raamatuid, see näitab, et tal puudub enesekindlus (see on minu lemmiksüüdistus).

Minu meelest näitab see, et ma loen ega esita teiste mõtteid enda omade pähe.

15. KK tuleb Euroopa Parlamendist ära alles suvel, sest nii teenib pensionile lisa.

Pensionile lisa teeniksin ju rohkem, kui jääksin pikemalt parlamenti, kuid ma hoopis loobun sissetulekust, et asuda tööle erakonna esimehena. Euroopa Parlamendis on terve hulk saadikuid, kes juhivad oma koduriigis erakondi, aga ma leian, et selline töökorraldus pole õige kellegi suhtes – ei Euroopa Parlamendi, kus ma varasemaga võrreldes nii palju panustada ei saa, ega ka Reformierakonna suhtes, sest ma ei oleks pidevalt kohal. Põhjusi, miks ma ei saa tulla kohe pärast juhivalimisi, on mitu. Töös tahan lõpetada pooleliolevad raportid ja teine põhjus on väga isiklik. Nimelt, minu laps käib Brüsseli Euroopa koolis ja ma ei taha tema kooliteed keset õppeaastat katkestada.

16. KK-l ei ole välja pakkuda lahendusi Eesti ees seisvatele probleemidele.

Tunnen, et minult oodatakse justkui vastuseid kõigile küsimustele ja probleemidele, mis Eestis praegu on. Aga lihtsaid vastuseid keerulistele probleemidele ei ole ega saagi olla. Ma ei taha valijaid eksitada. Praegune valitsus on näidanud, et kiired otsused, mis näivad lihtsad, toovad endaga kaasa hoopis soovimatud tagajärjed – vaatame kasvõi aktsiisi tõstmist või tulumaksumuudatusi. Poliitika ei peaks olema «enne teen, siis mõtlen»-sport ja iga otsus peab olema kaalutletud. Meie erakonna valimisplatvormi töörühm käib koos ja arutab neid probleeme ning võimalikke lahendusi. Aga see võtab aega, sest tahame ära teha mõlemad pooled võrrandist. Nii selle, mis tuleks teha, kui ka selle, kust selleks raha võetakse.

Märksõnad
Tagasi üles