Poolmetsikud konikud asusid Soomaale elama mullu septembris.

FOTO: URMAS LUIK/PRNPM/EMF

Elu konkurentsiühiskonna julmades tingimustes teeb ka meid üha julmemaks.

Oleme liikumas eluviisi poole, kus kõigil on halb. Eriti aga kaitsetutel olevustel, kes sõgestuvaist inimestest sõltuvad. Hiljuti vilksatas uudis ligi sajapealisest hobusekarjast, kes elab lindpriina kusagil Pärnumaal. Esimest korda jõudis lugu avalikkuse ette juba mitu kuud tagasi. Pöörane, et selle aja vältel pole lahendust leitud.

Et julmus, hoolimatus, vastutustundetus, mugavus ja nürimeelsus on nii ohtlikult juurdunud. Viimase uudise kontekst oli aga eriti tülgastav. Kurdeti vaid, et kari vabalt jooksvaid hobuseid teeb kahju. Mitte sõnagi loomade kannatustest ja nende pikale, piinarikkale surmale määratusest talve tingimustes. Miks keskvõim ega KOVid ole tänini suutnud loomi piinadest päästa? Mida teevad loomakaitseorganisatsioonid, veterinaar- ja toiduamet? Kus on valitsuse initsiatiiv? Kas nad ei tea, et näljasurm on üks piinarikkamaid ja sellisel massilisel kujul riigi mainet rängalt kahjustav? Kas tõesti hakatakse meil alles siis taipama, kui loomad surnud ja skandaalne uudis meie barbaarsusest välisajakirjandusse jõudnud?!

Eero Laidre

Tänu julgele ajakirjanikule

Sooviksin tänada Tõnis Oja kirjutise «Väärakas tulumaksusüsteem ehk mis ministril viga praalida» (PM 28.11) eest. Mulle meeldib, et keegi julgeb kirjutada: Keskerakond viib Savisaare lubadused (eesmärgid) järjekindlalt ellu. Raha laialikülvamine tagab valimistel kindla võidu. Mis sellest, et elukeskkonda, tootmist jne pealinnast kaugemal ei arendata. Peaasi, et võimule saada ja püsida. Ei mõtelda, kuhu need tasuta lõunad riigi viivad. Ettevõtjaid tuleb ju pidevalt karistada selle eest, et nad toodavad (sh riigile raha, mida jagada). NSV Liidus püüti kommunismi ehitada. Kuhu see viis, peaks see osa rahvast, kes valib, veel mäletama.

Karl Renser