FOTO: Ekraanitõmmised / kollaaž

Täna anname ülevaate Eestiga seotud inimestest, kes võtavad Venemaa telekanalites Eesti teemadel sõna. Võib öelda, et nemad kehastavad naabrite jaoks Eestit, kujundades muljet, kuidas siinseid inimesi ja nende seisukohti tajutakse, kirjutab Kaitseliidu vabatahtlike blogi Propastop.

Saage tuttavaks, kelle nägu me Venemaa televaataja jaoks paistame.

Dmitri Linter

Dmitri Linter telekanalis Tsargrad.tv

FOTO: Ekraanitõmmis

Pikka aega Venemaa telekanalite «valve-eestlast» Dmitri Linterit on kutsutud stuudiosse alati, kui jutuks Eesti. Lisaks annab ta kommentaare siinsetele reporteritele ja avaldab arvamust Skype'i vahendusel.

Linterit nimetatakse nendes lugudes õiguste eest võitlejaks, politoloogiks, publitsistiks ja aktivistiks. Tema jutupunktid seostuvad ajalooga: Teise maailmasõja, pronkssõduri ja «Surematu polgu» marsiga. Ta süüdistab Eestit russofoobias, vildakas ajalookäsitluses ja venelaste tagakiusamises, esitades klassikalise Kremli-meelse agitaatori või isegi provokaatori rolli.

Propastop on Linterist korduvalt kirjutanud. Vaata ka tema üht hiljutist esinemist konservatiivses telekanalis Tsargrad.tv.

Yana Toom

Yana Toom Rossija 1 kanali jutusaates «Pühapäeva õhtu Vladimir Solovjoviga»

FOTO: Ekraanitõmmis

Yana Toom on Venemaa telekanalite jutusaadetes sage stuudiokülaline, jõudes ekraanile umbes sama tihti kui Linter. Toomi sõnadele lisab kaalu tema positsioon europarlamendi saadikuna, tema teemadeks on Euroopa Liidu ja Venemaa suhted, aga ka Eesti sisepoliitikas toimuv.

Toomi positsioonid on tasakaalukamad kui Linteril. Ta räägib Venemaaga hea läbisaamise vajalikkusest ning isegi kaitseb Eestit (vaata näiteks saadet, kus Toom vaidleb eetris Vladimir Žirinovskiga). Silma torkab tema hea esinemis- ja väitlusoskus, tihti on ta üksnes meestest koosnevas saatekülaliste ringis ainus naine.

Toomi osalemist 22. oktoobri Rossija 1 kanali jutusaates «Pühapäeva õhtu Vladimir Solovjoviga» saad vaadata siit.

Rein Müllerson

Rein Müllerson Krimmi televisioonis

FOTO: Ekraanitõmmis

Üha tihedamini on Venemaa televisioonis näha arvamust avaldamas Rein Müllersoni, Valdai klubi liiget ja Tallinna Ülikooli õigusakadeemia presidenti.

Müllersoni teemadeks on geopoliitika, mitmepooluseline maailmakord, samuti rahvusvaheline õigus. Tema hoiak on Ameerika-vastane, pidades Eestit Ühendriikide huvide ohvriks. Näiteks esitab ta mõttekäiku, nagu oleks Eesti ilma liitlasvägedeta paremini kaitstud. Müllerson võtab sõna ka Krimmi teemadel, pidades poolsaare hõivamist õigustatuks, kuna vastasel juhul oleks seal võinud alata sarnane sõjategevus nagu Ida-Ukrainas.

Vaata Müllersoni esinemist näiteks Krimmi televisioonis.

Vadim Strutšenko

Vadim Strutšenko NTV vestlussaates «Kohtumispunkt»

FOTO: Ekraanitõmmis

Huvitav telenägu on Eesti noorema generatsiooni politoloog Vadim Strutšenko, kes on viimastel aastatel mitu kordi esinenud idanaabri vestlussaadetes. Strutšenko vaated on kõige sarnasemad Eesti ettekujutusega oma ajaloost, iseseisvusest ja agressiivsest idanaabrist. Need seisukohad erinevad Venemaa televisiooni meelsusest nii kardinaalselt, et Strutšenko rolliks on olla omalaadne «peksupoiss», keda Kremlimeelsed saatekülalised saavad üksteise võidu tümitada.

Vaata Strutšenko vaidlust terve stuudio ja Dmitri Linteriga NTV vestlussaates «Kohtumispunkt» tänavu augustis. Loe ka Strutšenko ülevaadet sellest, kuidas käib Venemaal vestlussaadete tootmine (vene keeles).

On teisigi

Lisaks nimetatutele seostub Eestiga Venemaa meedias veel palju inimesi, näiteks näitleja Kirill Käro, Narvast pärit jalgpallur Valeri Karpin, selgeltnägijasaate osaleja Marilyn Kerro, Anne Veski, kuid nad esindavad oma tegevusala ja Eestiga seonduva suhtes arvamust ei avalda. Internetis sõna võtvate autorite kohta loodame aga ülevaate kirjutada edaspidi.

Üllataval kombel võib Venemaa televaataja jaoks kõige tuntum «eestlane» olla hoopis Riias baseeruv Kremli-meelne aktivst Aleksandr Gaponenko. Just Gaponenko on Vene televisioonis Balti riikidega enim seostuv kõneisik, olles kahe aasta jooksul ekraanil vähemalt 16 korral. Peamiselt süüdistab ta Lätit venelaste tagakiusamises, ent laiendab teemat üle kogu Pribaltika, tõmmates oma propagandasõnumitesse kaasa ka Eesti.

Plaani Vene televisiooni «vallutamiseks»

Eeldades, et Eestiga seotud (mõistlike seisukohtadega) inimeste jõudmine Venemaa televisiooni on meile kasulik, arutame hetkeks ka võimaluste üle, mis aitaks leida selliseid.

Kindlasti on selleks vajalik väga hea vene keele oskus ja võime intensiivses diskussioonis kaasa lüüa.

Ei tundu tõenäoline, et Venemaa presidendi Vladimir Putini poliitika suhtes kriitiliselt meelestatud arvamused pääseksid Kremli kontrollitava televisiooni eetrisse. Küll aga võiks sealsele meediale huvi pakkuda mõni atraktiivne kitsama valdkonna arvamusliider. Näiteks digiteemad on Eesti trumbiks mujal maailmas ja ka Venemaal tuntakse selle valdkonna vastu huvi.

Seega pakub Propastop plaani Vene televisiooni «vallutamiseks». Eestiga seotud, hea esinemisoskusega digiteemade spetsialistile tuleb vene keel selgeks õpetada ning seejärel korraldada tema sattumine Venemaa televisiooni toimetajate valveekspertide nimekirjadesse.

Kirjuta meie Facebooki kontole, mis sina sellest mõttest arvad ja kes võiks selliseks arvamusliidriks sobida.


Propastop.org on Kaitseliidu vabatahtlike veetav blogi, mis tegeleb Eesti-vastaste manipulatsioonide, valede ja propaganda paljastamisega. Nende tegemisi saab jälgida ka Facebookis