Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Mis teeb Eesti kontuuri kunstnikule eriliseks?

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Postimees küsis Eesti kunstnikelt, mis on neid inspireerinud oma loomingus Eestimaa kujutist kasutama.

Raul Meel

graafik, maalikunstnik, kujur, installatsioonikunstnik

Vaadake töid ja saate vastuse! Pilt töötab paremini kui mistahes jutt, hallid tekstiread, mida igaüks ei suuda kujundiks abstraheerida. Minu «Südamaa.Hõbe» on signeeritud 1. jaanuaril 1981. Sel ajal oli tegemist kahe patuga. Esiteks sinimustvalge, mis oli väiksem patt. Eesti ala eraldamine Nõukogude Liidust oli tõsiusklike kommunistide meelest aga palju hullem – mõte, et Eestit üldse võib eraldada.

Sari «Aknad ja maastikud». Trellitatud akende motiiv, mida lugesid nii soomlased, rootslased kui ka mõned meie inimesed. Vahest meie vabadusvõitluses teravaim pilt üldse. Aga minu temaatikaks see jäi ja tuli mulle töö kaudu. Sõitsin kogu Eestimaa läbi ja suhtlesin paljude inimestega, nii et kaart kulus mulle lausa pähe. Siis hakkasingi märkama, et see on huvitav. Eestil pole joonlauaga tõmmatud piire. Ka riikidevahelised piirid lähevad mööda jõge või maastikku. Üks tuntud Eesti luuletaja ütles mulle kord: «Mulle pole kunagi pähe tulnud, et Eesti kuju on ilus!»

Lembit Lõhmus

graafik, Eesti euromündi rahvusliku külje autor

Enne seda, kui osalesin Eesti euromündi rahvusliku külje konkursil, olin Eestimaa kontuuri kasutanud juba postmargil. Saan rääkida kahest lähtepunktist. Otsisin sisu, mis on ühine kõigile neile, kelle jalg tatsub mööda Eestimaad. Kui võtta meie teisi sümboleid, pääsukesi ja muud, siis sellega on nii, et kellega on seotud, kellega mitte. Aga Eesti riik seob meid kõiki, ükskõik mis rahvusest me oleme.

Ungarlase või poolakana oleks oma riigi kujutise mündi teisele küljele panek olnud mõttetu. Euroopas on väga vähe riike, kelle konfiguratsioon oleks nii eripärane kui Eestil. Mõtleme, kui palju me riike niimoodi teame? Muidugi Itaalia, Ühendkuningriik, Kreeka, ehk ka Hispaania, Portugal... Edasi hakkab olenema juba nägemismälust.

Tagasi üles