Urve Eslas FOTO: Erakogu

Lugu juuniküüditamise avaldusest, mille vastuvõtmisel seitse Keskerakonna liiget hääletamata jätsid, saab vaadata näitena sellest, kuidas sünnivad propagandalood. Sel korral oli selleks vaja valet ja kohaliku poliitiku abi. 

Tellijale Tellijale

Sündmuste käik on teada, aga järgneva huvides on hea see üle korrata. Hääletamata jätnud andsid segaseid põhjendusi, muu hulgas viidates, just nagu räägiks avaldus üksnes eesti rahvusest inimestest ja nagu ei oleks keskfraktsiooni muudatusettepanekutega arvestatud. Keskfraktsiooni juht Kadri Simson kinnitas, et kõigi ettepanekutega arvestati. Tal on õigus, muudatusettepanekud on veebis olemas, kes tahab, saab kontrollida.

Aga Simsonil ei ole õigus selles, nagu oleks hääletamata jätnutest rääkimise puhul tegu «kistud uudisega». Järgmisel hommikul pärast avalduse vastuvõtmist ilmus Baltnewsis lugu pealkirjaga «Eesti parlamendil ei olnud otsustavust tunnistada stalinistlike repressioonide toimumist mitte-eestlaste vastu». Loos kirjeldatakse, kuidas Vladimir Velman, üks seitsmest hääletamata jätnud keskfraktsiooni liikmest kurdab, et riigikogu komisjon keeldus tegemast Keskerakonna soovitud parandusi.