Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Artur Talvik: head uut aastat, Taavi!

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Artur Talvik. | FOTO: Peeter Langovits

Riigikogu Vabaerakonna fraktsiooni liige, filmimees Artur Talvik pakub peaminister Taavi Rõivasele välja viis kriitilist sisendit, millega uuel aastal tuleks tegeleda.

Hea Taavi, kuigi Sa oled peaminister, pöördun ma Su poole familiaarselt sinatades, võiks ka öelda, hipsterlikus vaimus. Vaatasin Su aastalõpuintervjuud ja nägin, et Sa oled mitmes küsimuses segaduses. Püüan Sulle siis head nõu anda, et Sa selles keerulises maailmas vaate ikka selgena hoiaks.

Esiteks maailmavaade. Sulle teeb muret Vabaerakonna maailmavaade, või nagu Sa ütled, selle puudumine. See, et Sa sellest midagi ei tea, ei ole muidugi Sinu süü, vaid Sinu nõustajate suur tegemata töö.

Ma soovitan neil lugeda Vabaerakonna programmi, fraktsiooni liikmete sõnavõtte ja kirjutisi ning seda analüüsida (see viimane sõna peaks sulle eriti meeldima). Et te paremini aru saaksite, siis võite need nõuanded sisendina Exceli tabelisse panna. Ja et lihtsam oleks, siis võin Sulle hirmsana tunduva vastuse ette öelda – me oleme need, kes kõige jõulisemalt ohustavad Sinu ja Su erakonna paremtsentristlikku positsiooni. Võimalik, et te tegelikult oletegi sellest aru saanud ja seetõttu suunanud oma PR-kahurid meie suunas.

Esimene sisend. Nagu tead, Su töökoha seinal ripub maal, kus on kujutatud üht kitsehabemega meest. See mees on Jaan Tõnisson. Just tema rahvuslik-liberaalset vaimu me kannamegi, sobivaks kohandatuna 21. sajandisse. Me isegi kutsume ennast 21. sajandi rahvameelseks eduerakonnaks. Selgitan, et meie ei räägi teie kombel isiklikust edust, vaid ikka kogu Eesti edust, ja rahvameelsus on teil täiesti ununenud.

Me püüame Mikita vaimus mereäärset vabadust ja metsaäärset ürgsust taas koos toimima panna. Sina ja Su parteilased aga soovivad need kaks Eesti poolust veelgi karmimalt eraldada. Mõtteline lõhe on juba suur, aga nüüd võtad Sa lihunikunoana Rail Baltica ja eristad need pooled ka füüsiliselt.

Vabaerakond seda ei teeks, vaid parandaks olemasolevaid sisemaiseid ühendusi ja taastaks ka Haapsalu suuna. Ikka eesmärgiga ühendada oma rahvas sama tugevalt, kui me oleme ühendatud Euroopaga. Tead, selle Rail Balticaga liigub kaasas suur raha ja see paneb jälle liikuma igasugu parteikratid ja muud aplad tegelased sooviga sealt ka endale kümnist näpistada. See pole küll maailmavaateline, aga kõrini on neist korruptsioonijamadest. Mis Sa arvad, kui prooviks neid edaspidi vältida?

Teine sisend. Vabaerakond on vabade kodanike erakond ja sellisena me näeme kogu Eestit. Üks suur osa sellest on vabal haridusel. Erakoolid või vabakoolid on meile tähtsad, sest me soovime, et Eesti oleks ka hariduse mõttes võimalusterohke riik.

Me ei soovi sarnaste inimklotside tootmist, mille eest hoiatas juba Pink Floyd (kas tead seda vana Inglise bändi?) oma mentaalse seina ehitamisest rääkivas teoses «The Wall». Proovi oma isepäisele ministrile see vabakoolide olulisus ikka selgeks teha ja kui vaja, näita talle seda filmi ka.

Kolmas sisend. Ameeriklased räägivad, et Smith ja Wesson tegid kodanikud võrdseks. Euroopa sotsid arvavad, et nemad tegid seda. Ära usu valitsuses sotside juttu, kui nad nii räägivad. Tead, mulle ei meeldi relvad, aga ma üldiselt usaldan inimesi, kel on luba neid kanda.

Tulemas on relvaseaduse muutmine. Miks? Nagu paljude seadusemuudatuste puhul, ei saa me ka selle muutmise vajaduse mõttest aru. Meie usaldame oma riigi inimesi. Kas teie kardate? Oma rahva usaldamine on osa meie maailmavaatest. Või äkki polegi see maailmavaade, vaid lihtsalt usaldus?

Äkki tahab Sinu valitsus lihtsalt Euroopas viieline olla, käitudes küll agaramalt, kui õpetaja nõuab ehk asudes muutma meie seadusi enne, kui Euroopast on vastav direktiiv tulnud. Äkki peaks hoopis meie midagi oma Euroopa sõpradele õpetama. Näiteks ürgset loodusega kooseksisteerimist. Kui Sa ise ei suuda, siis las Mikita teeb seda. Ta vaikne mees, Sa ole talle ruuporiks.

Sisend neli. Las ma kitun ka. Tead, see maaeluminister Sinu parteist lasi oma ministeeriumil teha sellise eelnõu, mis suutis panna riigikogu maaelukomisjoni unustama koalitsiooni ja opositsiooni piiri! Nimelt tahtsid ametnikud, et toorpiima müüjad peaks haiguste ärahoidmiseks sildistama oma tooted hoiatusega: enne tarvitamist kuumutada! Halloooooo! Kas Sa oled toorpiima ilma kuumutamata joonud, kas oli hirmus?

Tead Taavi, neid regulatsioone on juba üle mõistuse palju. Ärge tootke neid juurde! Muidu võib juhtuda, et ka koalitsiooni saadikud hakkavad hääletama ilma ülevalt tuleva käsuta, jälgides vaba mandaadi printsiipi, nagu teevad seda Vabaerakonna saadikud.

Selgita seda oma parteis, et hääletamine oma siseveendumuse järgi ei ole mitte veendumuste puudumine, vaid nende tugevus. Seepärast hääletavad ka Vabaerakonna saadikud oma veendumuste ja südametunnistuse järgi. Tead, meie usume ise hakkama saavasse ühiskonda, mis koosneb vastutust võtvatest ja otsustusvõimelistest mõtlevatest kodanikest, kes suudavad leida ühisosa ja selle nimel koostööd teha. Meile ei istu see ettehooldusega ühiskond, mida Sinu valitsus oma tegudega genereerib. Oi, nüüd ma vist rääkisin liiga otse maailmavaatest.

Viies sisend. Tead, see valdade liitmise asi. Numbrid on teil Excelisse hästi sisestatud, aga vaata, demokraatiat ei saa ilmselt sinna tabelisse panna. Kas näed, Eestis on tekkimas tugevad kogukonnad? Need on väiksemad ühisosa otsivad inimkooslused, väiksemad kui tänased kõige pisemad vallad. Nende mure on, et võim kihutab kodanikust kiirrongina eemale ja metsaäärsete sõna ei jää kostma ka kohalikus elus. Vaat selle vastu asume lõvina võitlema.

Meid teeb murelikuks demokraatia vähenemine ühiskonnas ja see ei ole seotud ühe kolme teema parteiga, vaid ikka teiega. Ma tean, et teil ja teistel vanaviisi mõtlevatel parteidel käib kõva arvutamine, et kuidas need erakonnad kohtadel suurema võimu saaks. Meie oleme huvitatud, et kohalike asjade üle otsustaksid kohalikud, nii nagu meie riigi asju peaksime otsustama meie ise. Äkki seegi on maailmavaade ja Sinu analüütikud ei tunne seda lihtsalt ära?

Oh, neid sisendeid oleks veel omajagu, aga soovin Sulle ikka head uut aastat ja ühtlasi ka head analüüsimist! Vaata, Sa ütled, et meie ühiskond vajaks ainult pisituunimist. Ma nimetasin Sind seetõttu stagnaministriks.

Palun saa juba aru, et pisituunimine tähendab paigalseisu ehk, võõrapäraselt öeldes, stagnatsiooni. Aga mu soovitus Sulle on, et jätka samas vaimus. See on vesi Vabaerakonna veskile ja me saame aina rohkem jõudu teie positsiooni ülevõtmiseks, et siis teha paljusid asju teistmoodi kui teie.

Tagasi üles